Kuchnia

Jak piec mięso, by było smaczne i zdrowe?

Napisany przez dawkawiedzy

Jeżeli zależy Ci na zdrowym żywieniu, a masz ochotę na coś niezwykle pożywnego to najlepszym dla ciebie sposobem na przygotowanie mięsa jest pieczenie. Dzięki tej technice jedyny tłuszcz jaki wykorzystuje się podczas preparacji posiłku znajduje się w samym mięsie.

Pieczenie mięsa – temperatura

Zanim włożysz mięso do piekarnika zadbaj by był mocno rozgrzany, powinien osiągnąć temperaturę ok. 180 – 200 st. C. Gdy mięso się zarumieni zmniejsz temperaturę na 120 – 140 st. C. Najlepiej przed pieczeniem zaopatrzyć się w specjalny termometr do mierzenia temperatury mięsa. By sprawdzić temperaturę  wkłuj go w najgrubszy fragment pieczeni. Gotowa wołowina osiąga temperaturę 50 st. C, wieprzowina 68, drób ok. 74, jagnięcina 60, schab 54 stopnie. Mięso przed włożeniem do piekarnika powinno mieć temperaturę pokojową i najlepiej będzie jeżeli będzie ważyło ponad kilogram.Jak przygotować mięso do pieczenia

Mięso tłuste piecze się bez dodatku tłuszczu. Chude można obłożyć słoniną, lub posmarować tłuszczem. Wkładając mięso do piekarnika na pewno masz nadzieję, że po wyjęciu będzie soczyste i niezwykle smakowite. Dlatego przed pieczeniem musisz wykonać szereg czynności, które sprawią, że gotowe mięso będzie delikatne w smaku, będzie się rozpływać w ustach, oraz  nabierze odpowiednio zachęcającej do konsumpcji faktury.

By zachwycić rodzinę i przyjaciół możesz wybrać jeden z kilku sposobów wcześniejszego przygotowani mięsa. Najłatwiej będzie ci po prostu lekko podsmażyć mięso. Lecz jeżeli nie chcesz iść na łatwiznę zdecyduj się czy wybierzesz  marynowanie a może bardziej leży ci moczenie w solance?

Nie zapomnij o tym, że bez względu na to jaki sposób wybierzesz musisz związać swój kawał mięsa sznurkiem, a już na pewno jeżeli zapiekać je będziesz ze słoniną lub boczkiem. Sznurek musi być biały i bawełniany. Nie chcesz chyba, by rozpuścił się bądź zafarbował twoje eleganckie danie. Nie zapomnij też usunąć sznurka przed podaniem pieczeni!! Godzinę przed pieczeniem możesz wymoczyć mięso w maślance bądź jogurcie, taki zabieg również pomoże ci nadać mięsu fajnej chrupkości. Inną „szybką” opcją jest posmarowanie mięsa mieszanką oleju i alkoholu np. whisky albo brandy.

Marynowanie, peklowanie, moczenie w solance

Czynności wymagające trochę więcej zaangażowania i czasu to wspomniane wcześniej marynowanie, peklowanie i moczenie w solance.  Marynowanie wpływa tylko na zewnętrzną warstwę mięsa i polega na moczeniu mięsa w płynie który zawiera kwas, a może nim być wino, sok z cytryny, ocet a nawet piwo. Do marynaty dodaje się przypraw i pokrojonych warzyw. Jeżeli chcesz moczyć mięso w marynacie na bazie wina, najlepiej je wcześniej zagotować by odparować alkohol. Odparowane wino sprawi, że marynata będzie miała lżejszy smak. Mięso wkładamy zawsze do zimnej marynaty! Nie możesz pozwolić sobie na zapomnienie o marynowanym mięsie, ponieważ trzymane w marynacie zbyt długo może uzyskać nieprzyjemną konsystencję. Bardzo smaczna pieczeń wychodzi jeżeli marynuje się mięso w musztardzie. Jeżeli jesteś entuzjastą pełnego smaku mięsa niezmąconego żadną obcą nutą to przed pieczeniem zanurz je w solance.Do moczenia w solance najbardziej nadaje się mięso drobiowe i wieprzowe. Sól nada mięsu pożądaną soczystość. Sprawi, że włókna mięsa wchłoną dużo wody, zmienią swoją strukturę i zatrzymają wodę podczas procesu pieczenia. Zadziwiające jest jak łatwo przygotować solankę. W litrze wody wystarczy rozpuścić dwie czubate łyżki soli. Mięso w takim płynie należy moczyć aż kilkanaście godzin. Dokładnie zalej mięso, nic nie może wystawać ponad powierzchnię roztworu.

Pamiętaj też żeby mięso obracać. Przed pieczeniem osusz mięso. Po wyjęciu z piekarnika pozostaje tylko cieszyć się ze wspaniałego smaku pieczeni, która na pewno zadowoli nawet najbardziej wymagające podniebienia.
O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz