Dom i wnętrze

Na co zwrócić uwagę wynajmując mieszkanie od osoby prywatnej?

wynajem mieszkania
Napisany przez dawkawiedzy

Każdy marzy o swoich przytulnych czterech kątach – droga do mieszkania na własność jest jednak niestety w większości przypadków dosyć długa i kręta. Wynajem mieszkania to rzeczywistość wielu ludzi żyjących w dużych miastach. Wynajem idealny to taki, gdy mieszkanie spełnia wszystkie nasze warunki, jak na przykład wanna w łazience, czy balkon lub taras do dyspozycji, a jednocześnie umowa jest przejrzysta, a kwota niezbyt wygórowana.

Jak znaleźć mieszkanie idealne?

Najlepiej zacząć szukać odpowiednio wcześnie. Jeśli wiemy, że umowa w obecnym miejscu nie zostanie nam przedłużona lub chcemy poszukać mieszkania w innej lokalizacji warto zacząć poszukiwania nawet kilka miesięcy wcześniej. Im bardziej goni nas czas, na tym więcej kompromisów jesteśmy w stanie pójść, a te kompromisy mogą zacząć nam bardzo przeszkadzać po kilku tygodniach wynajmu mieszkania. Jeśli więc nie chcemy utknąć w mieszkaniu, które jest fatalnie skomunikowane, a do najbliższego sklepu trzeba podjechać samochodem nie zostawiajmy tego na ostatni tydzień przed przeprowadzką.

Na co uważać wynajmując mieszkanie od osoby prywatnej?

Wynajem od osoby prywatnej jest najbardziej obarczoną ryzykiem formą. Często zdarzają się wyłudzenia, czy oszustwa. Jakie ogłoszenia omijać więc szerokim łukiem? Na przykład takie, których cena jest podejrzanie niska – może to oznaczać okazję, ale może się też okazać, że z mieszkaniem jest coś nie tak – brak ciepłej wody, czy bardzo głośni sąsiedzi to sprawy, które mogą wydać się dopiero po wprowadzeniu się. Podobnie z ogłoszeniami, w których ktoś wymaga określonej kwoty już za samo pokazanie mieszkania – na rynku bez problemu można znaleźć ogłoszenia bez takiej opłaty.

Oglądając mieszkanie powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy w rogach pokojów, za meblami, czy w kuchni lub w łazience nie widać jakiś uszkodzeń, czy plam, które mogłyby wskazywać na to, że może pojawić się pleśń, czy grzyb. Jeśli na wyposażeniu są meble, czy sprzęty agd trzeba sprawdzić, czy są sprawne. Warto również zapoznać się z najbliższym otoczeniem – w pierwszej chwili może się wydawać, ze brak sklepu po drugiej stronie ulicy i duża odległość do przystanku to nic takiego, ale na dłuższą metę może to być bardzo uciążliwe.

Jeśli już zdecydujemy się na jakieś mieszkanie nie należy przekazywać właścicielowi żadnej gotówki przed podpisaniem umowy. Kaucja jest sprawą oczywistą, jeśli jednak wpłacimy ją bez żadnego potwierdzenia może się okazać, że wynajmujący zniknie z pieniędzmi a my zostaniemy bez mieszkania i bez pieniędzy. Przed wpłaceniem kaucji powinniśmy przeczytać dokładnie umowę i sprawdzić dane właściciela – jeśli ktoś nas popędza i chce natychmiastowej wpłaty pieniędzy czy zaliczki powinno to wzbudzić nasze podejrzenia.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz