Technologie

Hulajnoga miejska – jak z niej korzystać?

hulajnoga miejska
Napisany przez dawkawiedzy

Miasto jest bardzo specyficznym miejscem pod kątem transportu. Z jednej strony mamy nieprzebrane ilości samochodów, które generują ogromne korki, a z drugiej strony widoczne są stojące w tych samych korkach autobusy i tramwaje miejskie. Nic zatem dziwnego, że wiele osób wybiera trzecią drogę dostania się do pracy, czyli pojazdy dwukołowe. I nie chodzi tu wcale o motocykle, lecz o wygodne hulajnogi miejskie.

Czym jest miejska hulajnoga?

Każdy z nas z dzieciństw z pewnością pamięta hulajnogi. Kawałek deski na stopy, dwa kołka i kierownica. Hulajnoga miejska jest oparta na tym schemacie, jednak zamiast napędu siły własnych nóg wykorzystuje energię elektryczną, która za sprawą znajdującego się w niej silnika potrafi rozpędzić hulajnogę nawet powyżej 20km/h.

Jak wypożyczyć hulajogę miejską?

Hulajnoga miejska funkcjonuje na bardzo podobnych zasadach, co znane wszystkim od lat rowery miejskie. Są one publicznie dostępne dla każdego i tak samo, jak w przypadku rowerów, można ją bardzo łatwo wypożyczyć.
Do wypożyczenia hulajnogi potrzebne są tylko dwie rzeczy, smartfon z odpowiednią, dedykowaną aplikacją oraz oczywiście środki pieniężne, które można przelewać w określonej kwocie na nowo utworzone konto w aplikacji, lub też podać numer karty kredytowej, z której opłaty będą ściągane każdorazowo po zakończeniu wypożyczenia urządzenia.

Hulajnoga miejska – ile to kosztuje?

Wiedząc już ja wypożyczyć hulajnogę miejską, należy wiedzieć, ile w ogóle taka przyjemność kosztuje. Standardową ceną jest 2 zł na start za samo wypożyczenie i następnie 50 groszy za każdą przejechaną minute.
Jak zatem widać przyjemność ta nie należy do tanich i z pewnością nie można jej uznać za idealne rozwiązanie jako zamiennik dla transportu publicznego w drodze do pracy. Jednak jako forma zabawy i spędzenia w ciekawy sposób wolnego czasu, taka hulajnoga może dać wiele frajdy podczas jazdy.

Jakie są zasady i o czym trzeba pamiętać?

Wiele osób przed wypożyczeniem pierwszy raz hulajnogi miejskiej jest pełna obaw, że nie będzie spełniać wymagań prawnych lub nie będzie posiadać dostatecznie dużego doświadczenia, aby prowadzić takie urządzenie. Są to jednak obawy zupełnie bezpodstawne.
Po pierwsze, do prowadzenia takiej hulajnogi niepotrzebne są żadne uprawienia w zakresie prowadzenia pojazdów mechanicznych. Nie trzeba być nawet pełnoletnim.
Po drugie jazda taką hulajnogą nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania. Nie ma potrzeby zakładania kasku, a sama jazda i obsługa urządzenia jest banalnie prosta. Wystarczy umieć zachować równowagę i obsłużyć dwie manetki, umiejscowione na obu rączkach hulajnogi. Manetka prawa powoduje przyśpieszenie, a gdy chce się zwolnić, należy wykorzystać manetkę po lewej.

O czym pamiętać podczas jazdy hulajnogą?

To, że dostęp i łatwość wypożyczenia hulajnogi jest na tak wysokim poziomie, nie oznacza z góry, że podczas jej użytkowana nie obowiązują żadne zasady. Jest kilka spraw, o których trzeba pamiętać, głównie ze względu na swoje bezpieczeństwo.
Po pierwsze nie należy wjeżdżać hulajnoga na drogę. Najlepiej jest przemieszczać się nią stosunkowo powoli po chodniku lub jeśli jest taka możliwość, po ścieżce rowerowej.

Bardzo trzeba uważać podczas nadużywania manetki prędkości. Przede wszystkim z powodu często nierównej nawierzchni, bogatej w dziury i wyboje. Sama hulajnoga jest stosunkowo sztywna i ciężka, dlatego też bardzo czuć na niej wszystkie defekty drogi, co przy zbyt dużej prędkości może bardzo łatwo doprowadzić do upadku.

Ostatnią sprawą, o której koniecznie trzeba pamiętać, to, gdzie będzie się zostawiało po jeździe hulajnogę. Choć nie wymaga ona postawienia jej w stojaku lub wpięcia w stacje dokującą jak rower, to nie można jej również pozostawić gdziekolwiek, ponieważ źle zaparkowana hulajnoga np. na pasach lub na środku ścieżki rowerowej, może oznaczać późniejsze konsekwencje finansowe.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz