Dom i wnętrze

Naturalne ogrodzenie – żywopłot

żywopłot
Napisany przez dawkawiedzy

Uwielbiają go wszyscy, którzy posiadają działkę lub dom z ogrodem. Stanowi naturalną barierę, zasłonę przed oczami postronnych osób, która zapewnia prywatność i poczucie intymności. Żywopłot, bo o nim mowa, to forma ogrodzenia, która powstaje z żywych roślin. Ma on charakter ozdobny, a jednocześnie funkcjonalny. Jakie rośliny wybrać na żywopłot? O czym pamiętać przy jego zasadzaniu? Jakie są szybkorosnące krzewy? Sprawdzamy. 

Dwa rodzaje żywopłotu

Zanim zdecydujemy się na posadzenie żywopłotu, musimy podjąć decyzję dotyczącą tego, jaki ma on mieć charakter. Może bowiem występować jako żywopłot formowany, czyli cięty, a także jako nieformowany. Ten pierwszy wymaga regularnej pielęgnacji, która przede wszystkim oznacza podcinanie. Ten drugi, ma charakter naturalny, rośnie swobodnie i nie podlega pielęgnacji. Od tego, jaki rodzaj żywopłotu wybierzemy, będzie zależało, jakie krzewy na żywopłot będziemy mogli zastosować.Rośliny na żywopłot cięty

Krzewy na żywopłot formowany muszą dobrze znosić przycinanie i charakteryzować się łatwym stopniem zagęszczania. Szybkorosnące krzewy na żywopłot formowany mogą być zarówno roślinami iglastymi, jak i liściastymi. Najbardziej estetyczne i najszybciej rosnące iglaki na żywopłot cięty to m. in. żywotnik zachodni, cis pospolity, choina kanadyjska, świerk biały czy europejski modrzew. Wśród krzewów liściastych można postawić na klon polny, grab czy lipę szerokolistną.

Rośliny na żywopłot swobodny

Piękne iglaki na żywopłot o charakterze nieformowanym to m. in. jałowiec chiński oraz skalny, cis pośredni czy sosna górska. Dobrze sprawdzi się także iglak, który może tworzyć żywopłot formowany – żywotnik zachodni. Wśród roślin liściastych można postawić na berberys, kalinę, pigwowiec czy dereń białą.

Kiedy sadzić żywopłot?

Żeby żywopłot się dobrze przyjął i rozwijał zgodnie z oczekiwaniami, należy dobrze dobrać porę roku, w której najlepiej będzie zasadzić rośliny. Powinna ona zależeć od rodzaju dysponowanej gleby. Na ziemiach o charakterze szybkoschnącym, krzewy należy sadzić jesienią. Podłoże wilgotne wymaga sadzenia roślin wiosną.O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

1 komentarz

Zostaw komentarz