Dom i wnętrze

Remont kuchni – ile to kosztuje

remont kuchni
Napisany przez dawkawiedzy

Niezależnie od tego, czy planuje się mały czy duży remont, zawsze dobrą praktyką jest wcześniejsze oszacowanie kosztów, tak aby ostateczny rachunek nie przyprawił ból głowy czy zawał serca. Wiadomo – zawsze mogą pojawić się niespodziewane wydatki, ale przynajmniej z grubsza będzie wiadomo z jakim rzędem wydatków należy się liczyć. Ile może kosztować remont kuchni?

Wielkość tym razem ma znaczenie

Nie da się wskazać konkretnej sumy koniecznej do zrobienia remontu w kuchni. Ostateczna kwota będzie zależała między innymi od wielkości kuchni oraz tego jaki będzie koszt wyposażenia kuchni (meble nowe, na wymiar czy renowacja). Przykładowo – same panele do kuchni o wielkości 10 metrów kwadratowych mogą kosztować od ok. 200 zł do nawet 800zł. W przypadku większych powierzchni ta kwota będzie o wiele wyższa. Podobnie jest w przypadku zamawiania zabudowy kuchennej na wymiar – im większa powierzchnia kuchni, tym większy wydatek.



Remont generalny – co wziąć pod uwagę?

Najdroższy będzie z pewnością remont generalny kuchni. W takim przypadku wymienia się zazwyczaj podłogę, kafelki na ścianach, wszystkie meble oraz sprzęty kuchenne. Dodatkowo koszty mogą jeszcze wzrosnąć jeżeli konieczna będzie wymiana instalacji elektrycznej. Średniej wielkości kuchnia może zostać wyremontowana już za kilka tysięcy złotych.

W takim przypadku bierze się pod uwagę jednak najtańsze materiały (panele poniżej dwudziestu złotych za metr czy zestaw gotowych mebli kuchennych z marketu budowlanego). Korzyścią takiego rozwiązania jest niski koszt inwestycji, jednak trzeba się zastanowić, czy taki krok aby na pewno będzie opłacalny – to co tanie zazwyczaj jest drogie – i może okazać się, że w niedługim czasie trzeba będzie remont powtórzyć.

Jak można zaoszczędzić

Zaoszczędzić na remoncie można na dwa sposoby. Pierwszy z nich, to rozłożenie remontu generalnego w czasie i podzielenie prac na etapy, dzięki czemu wydatki owszem, sumarycznie będą takie same, jednak rozłożone w czasie będą stanowiły mniejsze obciążenie dla budżetu domowego. Innym rozwiązaniem jest na przykład renowacja mebli na własną rękę – z mebli zużytych można zedrzeć okleinę i pomalować je specjalną farbą do renowacji – szafki będą wyglądały jak nowe – a jaka oszczędność!



O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

2 komentarze

Zostaw komentarz