stolarstwoKażde ze stolarskich narzędzi będzie wymagało prędzej czy później regeneracji. Istotą jest, jak tego dokonać, by dane urządzenie służyło nam jak najdłużej i z jak najlepszymi skutkami. Musimy mieć do tego odpowiedni sprzęt i umiejętności.

Ostrzenie narzędzi stolarskich

Zanim przejdziemy do właściwego procesu regeneracji narzędzi skrawających, musimy potrafić wskazać, kiedy ich renowacja jest wskazana. Istnieje kilka czynników, dzięki którym można łatwo zorientować się, że nadszedł czas na ostrzenie narzędzi stolarskich:

  • specyficzny odgłos, który nie odpowiada wcześniejszemu dźwiękowi skrawania,
  • spadek jakości szlifu/ skrawania,
  • pogorszenie się dokładności wymiaru obróbki,
  • zwiększona temperatura skrawania,
  • charakterystyczne wióry o zmienionej barwie,
  • niespotykany wzrost szerokości paska powierzchni przyłożenia.

Każdy z tych sygnałów powinien przypomnieć nam o potrzebie ostrzenia narzędzi skrawających. Jeśli odpowiednio wcześnie nie zareagujemy, w najgorszym wypadku poniesiemy koszty kupienia nowego sprzętu. Wymiana ostrza wiąże się z o wiele wyższymi kosztami niż jego regeneracja. Dodatkowo, nie dbając o odpowiednią konserwację, zagrażamy bezpieczeństwu użytkownika narzędzia i może dojść do wypadku. Więcej na temat ostrzenia narzędzi stolarskich można znaleźć na stronie: https://jptech-maszyny.pl/ostrzenie-narzedzi-stolarskich-i-skrawajacych.

Urządzenia do ostrzenia narzędzi skrawających

Manualna regeneracja narzędzi jest mniej efektywna a bardziej męcząca. Warto wykorzystać nowocześniejsze rozwiązanie, jakim jest użycie właściwego sprzętu. Najpopularniejsze wśród profesjonalistów są ostrzarki wolnoobrotowe. Nadają się one do ostrzenia na mokro i na sucho, są bardzo dokładne a regeneracja dokonana z ich użyciem starcza na bardzo długo. Dostępne ostrzałki do wierteł w sklepie JP-Tech wykorzystywane są w warsztatach i znacznie ułatwiają ostrzenie narzędzi skrawających. Są cenione za ekonomiczność i łatwą pracę.

Przeglądając poszczególne modele ostrzałek, warto jest zapoznać się z ich parametrami jak moc silnika oraz prędkość obrotowa. To poinformuje nas o wydajności urządzenia. Zwróćmy uwagę na zakres ostrzenia wierteł i kąt końcówek. Do ostrzenia wierteł potrzebne będą także kamienie szlifierskie do precyzyjnego szlifu.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz