Marketing i biznes

Jak minimalizować koszty i maksymalizować oszczędności

Napisany przez dawkawiedzy

Każdy z nas szuka różnych sposobów na minimalizację wydatków, dzięki czemu domowy budżet pozostanie nienaruszony. Ale jak to osiągnąć: przestać się myć, jeść? Zdecydowanie nie są to najmądrzejsze pomysły: w efekcie z pewnością przyniosą one zdecydowanie więcej strat niż zysków. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się racjonalne zarządzanie pieniędzmi i małe oszczędności, za to na wielu płaszczyznach.

 

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy jak dużo pieniędzy wydawanych jest bez potrzeby. Jeżeli zracjonalizujemy nasze decyzje i zaczniemy nie tylko narzekać na grubość naszego portfela, ale faktycznie dbać o to, aby wydawać jak najmniej nagle okaże się, że nasze miesięczne zarobki są w zupełności wystarczające. Odłożone pieniądze będziemy mogli przeznaczyć na konkretny cel jak np. wakacje w ciepłych krajach lub zafundować sobie bieżące przyjemności. Gdzie więc szukać oszczędności?

 

Oszczędzanie na zakupach

 

Zakupy, zwłaszcza spożywcze to czynność, która pożera niesłychane ilości pieniędzy. Wielu z nas korzysta z usług małych osiedlowych sklepików na bieżąco uzupełniając zapasy w lodówce. Jest to nie najlepsze rozwiązanie, ponieważ z racji na bliskość miejsca zamieszkania narzucają one niezwykle wysokie marże: kupując jogurty w czasie cotygodniowych „dużych” zakupów jesteśmy w stanie nie tylko zaoszczędzić znaczne kwoty, ale również czas.

Kolejną propozycją oszczędzania w czasie zakupów jest odpowiedni wybór marek. Wielu z nas uważa, że produkty bez znanego znaczka charakteryzują się dramatycznie niską jakością. O ile w przypadku tych najtańszych zasada ta może się sprawdzić, o tyle towar kompletnie nieznanej firmy, który kosztuje tyle samo, co ten wyprodukowany przez znanego producenta w 99 przypadkach na 100 będzie charakteryzował się znacznie wyższą jakością.

Wiele znanych firm w swoich fabrykach wytwarza produkty, które sprzedawane będą pod marką dystrybutora (np. Tesco, Lidl). Dzięki temu towary o wysokiej jakości dostępne są w przystępnych cenach.





Oszczędzanie wody

 

Nie oznacza to oczywiście, że powinniśmy przestać korzystać z łazienki. Jeśli zdecydujemy się zmienić kilka naszych nawyków możemy znacząco ograniczyć zużycie wody, co bardzo pozytywnie przełoży się na otrzymywane przez nas rachunki. Jednym z lepszych sposobów na oszczędzanie w tej dziedzinie jest stała kontrola szczelności spłuczki toaletowej.

Najlepiej dokonać jej wsypując do pojemnika na wodę barwnik spożywczy. Jeżeli po muszli zacznie ściekać kolorowa ciecz będzie to znaczyło, że potrzebna jest naprawa. Bardzo powszechnym zwyczajem jest również niezakręcanie wody w czasie mycia zębów lub golenia: zużycie niepotrzebnie wtedy wzrasta, a nasz wodomierz szaleje. Jeżeli faktycznie potrzebujemy do tych czynności wody najlepiej zatkać zlew korkiem i napełnić go do połowy. Oszczędzać możemy również w kuchni oraz w pralni: zmywarki i pralki nie opłaca się włączać zanim znajdziemy na tyle dużo rzeczy, aby te maszyny w całości wypełnić.

 

Używki

 

Kolejna metoda na oszczędzanie może wydawać się banałem, jednak wiele osób w dalszym ciągu niepotrzebnie traci w ten sposób pieniądze. Zbliżający się Nowy Rok to najlepszy czas na zaplanowane od dawna rzucenie palenia: dzięki temu, że pozbędziemy się paskudnego nałogu nie tylko polepszy się nasze zdrowie, ale i w naszym portfelu pozostanie dużo więcej pieniędzy. Jeżeli chodzi o alkohol warto zastosować tutaj sztuczkę z akapitu „Zakupy”: nierenomowane trunki mniejszych producentów często nie ustępują znanym markom smakiem, za to kupić możemy za znacznie mniejsze kwoty. Szczególnie warto wziąć pod uwagę piwa przygotowywane przez lokalne browary: w ich przypadku często niska cena idzie w parze z doskonałym i niepowtarzalnym smakiem.




Wypady do miasta

Restauratorzy i właściciele pubów zdają się nie dostrzegać ogarniającego wszystkie dziedziny życia kryzysu finansowego i zamiast dostosowywać ceny do realiów decydują się oni na podwyżki. Doskonała pogoda na zewnątrz jest doskonałą okazją na akt buntu przeciwko tej polityce: wspólny grill na ogródku lub na okołorzecznych wałach z pewnością będzie kosztował mniej, a nie dość, że spędzimy czas na świeżym powietrzu to w dodatku miło spędzimy czas ze znajomymi przy muzyce, którą to my uważamy za najlepszą. A co robić w zimie? Zaprośmy przyjaciół do siebie na wspólne gotowanie i zabawę z planszówkami. Oprócz oczywistej korzyści, jaką będzie zaoszczędzenie pieniędzy, zyskamy okazję do umocnienia więzi z najbliższymi. 



O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz