Marketing i biznes

Polacy uwielbiają opisywać swoje miejsca pracy

opinie o pracodawcy
Napisany przez dawkawiedzy

Praca jest bardzo ważnym elementem naszego życia, z tego powodu Polacy bardzo chętnie opisują swoje miejsca pracy. Uwielbiają zarówno pisać jak wspaniałe są ich firmy jak i opisywać ich wady. O tym jak bardzo Polacy lubią dzielić się opiniami o swojej pracy, może świadczyć fakt, że tylko na jednym z portali pracy  zostawiono ich aż 2,5 miliona.

Miłość od pierwszego wejrzenia

Kiedy przeszukując strony z ofertami pracy, w końcu trafimy na tę wymarzoną i pomyślnie przejdziemy rekrutację, nasze nowe miejsce pracy wydaje się nam istnym rajem. Podoba nam się wszystko, nawet kolor ścian wydaje nam się lepszy niż we wszystkich innych firmach. Często wtedy wystawiamy bardzo dobre opinie naszemu pracodawcy oraz miejscu pracy. Niestety nasze zauroczenie zwykle mija, a opinia, którą napisaliśmy na którejś ze stron internetowych – zostaje.


Miłość nie jest wieczna

Im dłużej pracujemy w firmie, tym bardziej spada nasza nią fascynacja. Jest to oczywiście całkowicie normalne i nie można się niepokoić tym, że któregoś dnia nie mamy ochoty wstać do pracy. Nie znaczy to jednak, że spada jakość firmy, w której pracujemy, nie możemy więc obarczać jej winą za wszystkie wady, które zaczynamy dostrzegać. Niestety często tak właśnie bywa. Polacy będąc przemęczeni pracą szukają przyczyny w każdym zakamarku swojej firmy, nie dopuszczając do siebie myśli, że mógł im się po prostu zmienić sposób postrzegania pewnych rzeczy.

Od miłości tylko krok do nienawiści

Często jednak ludzie przestają myśleć racjonalnie i przestają postrzegać wady jako coś naturalnego i wyolbrzymiają je doprowadzając do momentu, kiedy nienawidzą swojej pracy. Wtedy też piszą bardzo niepochlebne komentarze na temat swojego pracodawcy. Oczywiście nie zawsze nienawiść jaką żywią do swojego miejsca pracy wynika z długiego stażu. Często zdarza się, że faktycznie pracownik i pracodawca przestają mieć te same cele,  zaczynają mieć zbyt różne zdanie na tematy dotyczące pracy i zwyczajnie przestają się dogadywać w kwestiach pracowniczych.

Nienawiść jest silniejsza od miłości

Moment kulminacyjny przychodzi w momencie, gdy pracownik traci pracę. Wtedy też zamieszcza na stronach internetowych wyjątkowo niepochlebne opinie na temat jego byłego miejsca pracy. Często te opinie pisane są pod wpływem silnych emocji i nie zawsze mają wiele wspólnego z prawdą. Charakteryzują się tym, że są pełne negatywnie nacechowanego słownictwa oraz, nierzadko, wulgaryzmów.

To wszystko sprawia, że czytając opinię zawsze warto zwracać uwagę na staż pracy autora, ponieważ ma on istotny wpływ na to co zawiera się we wpisie.

 O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz