mieszkanieApartament to obecnie bardzo modne słowo. Poza tymi najmniejszymi lokalami deweloperzy często właśnie tak nazywają znaczną część mieszkań w danej inwestycji i każą sobie za nie słono płacić. Nic dziwnego, w końcu to brzmi dumnie, kojarzy się z prestiżem, luksusem i wysoką pozycją społeczną oraz przywodzi na myśl ekskluzywne apartamenty polityków czy gwiazd show-biznesu. Jednak czy mamy świadomość tego, czym tak naprawdę jest apartament? Jak nie dać się nabrać na marketingowe sztuczki i nie przepłacać?

 

Przede wszystkim prestiż i wygoda

W skrócie można powiedzieć, że każdy apartament jest mieszkaniem, ale nie każde mieszkanie jest apartamentem. Jego najprostsza definicja mówi, że jest to wielopokojowe mieszkanie o wysokim standardzie znajdujące się w eleganckim budynku zapewniającym mieszkańcom nie tylko lokum, ale i codzienne usługi na najwyższym poziomie. W apartamentowcu obowiązkowo musi znajdować się recepcja, lobby, ochrona, punkt sportowo-rekreacyjny (nierzadko z basenem, jacuzzi i sauną) oraz coraz częściej zagospodarowany dach – na dodatkowy taras lub ogród. Również lokalizacja nie może być przypadkowa. Poza tym, że w pobliżu budynku powinny znajdować się zarówno tereny zielone, jak i wysokiej jakości infrastruktura handlowa, to lokalizacja powinna być na tyle korzystna, że wszędzie powinno się mieć dogodny dojazd i poza tym powinna być też prestiżowa. Najpopularniejsza apartamentowce w stolicy buduje się na Mokotowie, Wilanowie i Woli i właśnie tam najłatwiej ku-pić ekskluzywne gotowe mieszkania w Warszawie.

Apartament a mieszkanie

Jak dokładnie wygląda apartament? Z pobytów w hotelach wiemy, że poza pokojem znajduje się tam też aneks kuchenny i dodatkowe pomieszczenie o charakterze salonu lub jadalni. Prawdziwy apartament jednak musi liczyć przynajmniej kilka wyróżniających się designem pokoi o łącznej powierzchni przynajmniej 100m2, być przestronny w pionie i poziomie z oddzieloną częścią nocną od dziennej. Mieszkanie powinno być zaprojektowaną przez znane biuro projektowe a w idealnej sytuacji przez architekta o głośnym nazwisku. Wszystkie meble i dodatki powinny być wysokiej jakości i najlepiej możliwie jak najbardziej zindywidualizowane. W ostatnich latach do tej listy doszła też konieczność posiadania tzw. inteligentnych rozwiązań, np. zdalnego sterowania światem, roletami, system kamer itp.

A mieszkanie? Mieszkanie po prostu jest, może być duże lub małe, ładniejsze lub brzydsze, ale z reguły, jeśli sami o to nie zadbamy, pozbawione jest tych wygód i niekoniecznie musi znajdować się w prestiżowej części miasta. Nie można jednak uznawać tego za wady, a raczej za cechy. Mieszkanie daje dużo wolności aranżacyjnej i kreatywnej i nietrudno znaleźć takie znajdujące się w renomowanej dzielnicy i w pięknym, nowym budynku. Zanim więc przeznaczymy ogromne środki na zakup ekskluzywnego apartamentu może warto się za-stanowić, czy tak naprawdę nie potrzebujemy jedynie dużego mieszkania o podwyższonym standardzie.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz