internetNiezależnie od tego, czy masz w domu Internet światłowód czy łącze mobilne, zawsze dbaj o bezpieczeństwo podczas surfowania w sieci. Wybierz takiego dostawcę usług, który zapewni odpowiedni pakiet bezpieczeństwa Internetu, jednak nie zapominaj, aby rozważnie korzystać z sieci. Poznaj 10 wskazówek.

Internet – światłowód czy LTE, o bezpieczeństwo trzeba dbać

Korzystanie z sieci w dzisiejszych czasach staje się niezbędne – Internet przydaje się do pracy, nauki oraz oczywiście w celach rozrywkowych. Podczas surfowania w sieci nie można jednak zapomnieć o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym znacząco zwiększysz bezpieczeństwo swoich danych oraz uchronisz swój sprzęt przed potencjalnymi zagrożeniami. Wykradnięcie danych logowania do banku czy na konta społecznościowe albo kradzież plików zapisanych na komputerze to tylko niektóre z najczęstszych niebezpieczeństw, które czyhają na nierozważnych użytkowników. Warto pamiętać, żeby do poniższych zasad stosować się niezależnie od tego, jakiego typu podłączenie do sieci masz w swoim domu lub mieszkaniu – Internet światłowód, mobilny czy też tradycyjne łącze radiowe.

1. Zainstaluj program antywirusowy

Pierwszą i bezsprzecznie najważniejszą zasadą jest zainstalowanie i korzystanie z oprogramowania antywirusowego. Na rynku dostępny jest szeroki wybór tego typu programów – ich celem jest ochrona Twoich danych i zasobów. Surfowanie w sieci bez choćby podstawowego programu antywirusowego naraża działanie sprzętu i systemu operacyjnego na phishing, hakowanie i wirusy.

2. Nie otwieraj podejrzanych wiadomości, załączników i linków

Pamiętaj również, aby nigdy nie otwierać wiadomości od nieznajomych osób. Często w ten sposób może dojść do przekazania wirusa lub innego złośliwego oprogramowania, które wpłynie negatywnie na pracę Twojego sprzętu i dane. Zdecydowanie unikaj też klikania nieznanych linków lub otwierania załączników do wiadomości e-mail, które budzą jakiekolwiek zastrzeżenia.

3. Pobieraj pliki tylko z bezpiecznych stron www

Ponadto zachowaj ostrożność podczas pobierania plików z sieci. Niektóre mogą być zainfekowane, a ich otwarcie może mieć przykre konsekwencje. Dlatego też wszystkie pobierane pliki najlepiej przeskanować programem antywirusowym – a więc wracamy do najważniejszej wskazówki umieszczonej na początku.

4. Nie podawaj swoich danych do logowania osobom trzecim

Zasad bezpiecznego korzystania z Internetu jest znacznie więcej. Na pewno warto unikać podawania swoich danych osobowych i danych logowania (w tym haseł) w miejscach, gdzie nie jest to konieczne np. do rejestracji konta. Ich przechwycenie przez hakerów lub złośliwe oprogramowanie grozi np. uzyskaniem dostępu do Twojego konta bankowego przez niepowołane osoby. Dotyczy to również kont w mediach społecznościowych czy nawet danych wejściowych do komputera, skąd mogą zostać przechwycone posiadane dokumenty, takie jak pliki tekstowe, zdjęcia i inne.

5. Ustaw unikatowe i trudne hasła

W tym miejscu dobrze też dodać, że o wiele bezpieczniejsze są długie, skomplikowane i trudne do odgadnięcia hasła, które stanowią kombinację liter i cyfr, niż proste i łatwe do skojarzenia słowa. Zawsze miej też z tyłu głowy, że osoba, z którą aktualnie komunikujesz się za pośrednictwem sieci, nie musi być tym, za kogo ją uważasz.

6. Zadbaj o bezpieczne łącze internetowe

O bezpieczeństwie, a także wygodzie korzystania z sieci decyduje też posiadane łącze. Zdecydowanie najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest Internet światłowód symetryczny, który ma tak samo wysokie prędkości pobierania i wysyłania danych. Światłowód symetryczny o prędkości wielokrotnie wyższej niż 1 Gb/s znajdziesz w ofercie operatora INEA. To stabilne łącze, a dodatkowy pakiet bezpieczeństwa Internetu zapewni komfortowe korzystanie z sieci.

7. Aktualizuj oprogramowanie komputera

System operacyjny wymaga regularnej instalacji aktualizacji. Powstałe w nim luki są miejscem często wykorzystywanym przez hakerów, dlatego pamiętaj, aby korzystać z wersji oprogramowania, która zawiera podstawowe poprawki.

8. Stosuj dwustopniową weryfikację

Ustawiając dane do logowania się na konto bankowe, w mediach społecznościowych, do wirtualnej chmury danych i w innych kluczowych dla Ciebie miejscach, pamiętaj o wyborze dwustopniowej weryfikacji. Oprócz ustalonego hasła będziesz musiał potwierdzić swoją tożsamość np. za pomocą wysłanego na Twój numer telefonu kodu dostępu. Podwójna ochrona utrudni oszustom dotarcie do Twoich kont.

9. Zaszyfruj dostęp do urządzenia i dysku wewnętrznego

Dzięki temu Twoje dane nie dostaną się w niepowołane ręce. Ustawienie hasła na cały dysk twardy oraz komputer i urządzenia mobilne znacznie zwiększy bezpieczeństwo korzystania ze sprzętu i zabezpieczy przed nieuprawnionym dostępem do danych.

10. Sprawdzaj, czy połączenie ze stroną internetową jest szyfrowane

Wielu oszustów potrafi stworzyć wierną kopię znanego Ci dobrze serwisu, na którym wpisujesz swoje dane do logowania. Dlatego zawsze sprawdzaj, czy przy adresie strony internetowej widnieje zielona kłódka i dla kogo został wystawiony certyfikat SSL.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz