Marketing i biznes

Budżet domowy – jak oszczędzać i nie martwić się o pieniądze

jak oszczędzać pieniądze
Napisany przez dawkawiedzy

Budżet domowy to coś, o czym większość z nas słyszała, ale niewiele faktycznie go prowadzi. A warto, bo to prosty sposób na oszczędzanie pieniędzy! Podpowiadamy jak zacząć i już nigdy nie martwić się o pieniądze.

 

Jak zacząć prowadzić budżet domowy?

Najtrudniejszy pierwszy krok… Nie inaczej jest też z prowadzeniem budżetu domowego. Jak mówi niemal każdy blog o oszczędzaniu, liczy się nawet najmniejszy krok w kierunku lepszego zarządzania finansami, dlatego na początku budżet nie musi być skomplikowanym formularzem pełnym formuł i wyliczeń. Przez pierwszy miesiąc-dwa chodzi przede wszystkim o poznanie własnych nawyków i zyskanie świadomości tego, ile i na co wydajemy. Dlatego wystarczy tylko zeszyt i pudełko na rachunki. Aby zacząć prowadzić budżet domowy, musisz skrupulatnie spisywać każdy, nawet najmniejszy wydatek – czy to 2 złote na jogurt, czy 15 na taksówkę – zachowuj rachunki, wpisuj w tabelkę wszystkie kwoty, a na koniec miesiąca będziesz mogła je podsumować. Stwórz kategorie i podziel wydatki – dzięki temu zobaczysz na co wydajesz najwięcej pieniędzy.

 

Budżet domowy a rozsądne wydatki na przyjemności

Kiedy już wiesz, jak wyglądają twoje finanse każdego miesiąca, możesz przyjrzeć się im dokładniej. Bardzo często w wyniku takich zapisków i analiz, okazuje się, że bardzo dużo pieniędzy ucieka nam na drobne przyjemności, które niespecjalnie wpływają na ogólny poziom naszego życia. Zwykle są to impulsywne zakupy w sklepach: wypatrzone przez szybę kolczyki – takie piękne, a przecież kosztowały tylko kilkanaście złotych, słodycze na poprawę humoru, zamawiane do domu jedzenie, gdy nie mamy ochoty gotować. Krótko mówiąc, wszystko to, czego tak naprawdę nie potrzebujemy. Warto więc skorzystać z tej wiedzy i zobaczyć jak oszczędzać pieniądze właśnie w tej kategorii. To, co zaoszczędzisz na zbędnych przekąskach i przypadkowej biżuterii, możesz przeznaczyć na zakup np. wymarzonych, choć trochę drogich butów. Radość ze spełnienia marzenia będzie dużo większa, a przy okazji twoja szafa i waga ci podziękują!

 

Dla zaawansowanych – budżet domowy Excel

Kolejnym krokiem, gdy już masz wyrobiony nawyk spisywania wydatków i ich analizowania, jest przeniesienie się z zeszytu do arkusza kalkulacyjnego np. w Excelu. Jeśli nie znasz zbyt dobrze tego programu, z pomocą przyjdzie ci między innymi dobry blog o oszczędzaniu pieniędzy lub fora internetowe. Bez problemu znajdziesz tam gotową formatkę, z podziałem na kategorie, miesiące, ważność wydatków i wiele innych przydatnych funkcji. I to zupełnie za darmo – osoby, którym już udało się rozpracować własny budżet domowy, chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami. Arkusz kalkulacyjny sam policzy, czy wydajesz więcej niż zarabiasz, ile oszczędziłaś w danej kategorii i miesiącu.

 

Co zyskasz, gdy nauczysz się jak oszczędzać?

Przede wszystkim spokojniejszy sen. Wiedząc, że wydajesz dokładnie tyle, na ile cię stać oraz obserwując jak twoje oszczędności w budżecie domowym rosną, przestaniesz się martwić o finanse i wizja „byle do pierwszego” stanie się pieśnią przeszłości. Dobrze zaplanowany budżet, to też łatwiejsze planowanie większych wydatków. Jeśli zdecydujesz się na większy zakup – np. nowego telewizora czy wycieczki last minute – wystarczy jedno spojrzenie w budżet domowy, byś wiedziała czy możesz sobie na niego pozwolić z oszczędności, czy może potrzebna będzie pożyczka. I też sama wizja wzięcia kredytu czy pożyczki nie będzie tak stresująca! Wiedząc, że co miesiąc odkładasz 200 zł, będziesz mogła z czystym sumieniem pozwolić sobie na pożyczenie 400 zł, bo będziesz wiedziała, że bez problemu zwrócisz je w przeciągu dwóch miesięcy i twoje codzienne życie w żaden sposób na tym nie ucierpi. Bez dwóch zdań – warto oszczędzać!

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz