Zdrowie i uroda

To może być alergia na grzyby i pleśnie!

alergia
Napisany przez dawkawiedzy

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że grzyby stanowią ogromną grupę mikroorganizmów obecnych wokół nas i mogących bardzo negatywnie oddziaływać na nasze zdrowie. Pochodzące z rozmaitych źródeł zarodniki czy fragmenty grzybni bywają niejednokrotnie przyczyną chorób alergicznych. Zjawisko to może się nasilać zwłaszcza w sezonie jesiennym, choć nie tylko.

Przyczyny alergii

Alergia na grzyby i pleśnie to nadmierna odpowiedź ludzkiego układu odpornościowego na alergenne składniki grzybów. Prowadzi do produkcji przeciwciał IgE, będących u osób uczulonych kliniczną manifestacją alergii (osoby zdrowe w ogóle nie reagują na owe substancje). Pierwszym i najważniejszym źródłem alergenów grzybów bywają ich zarodniki, chociaż fragmenty grzybni także posiadają właściwości uczulające. Zarodniki grzybów występują w powietrzu w bardzo dużej ilości, ponieważ są kilka tysięcy razy mniejsze od ziaren pyłków.

Grzyby i pleśnie stanowią istotny składnik alergenów kurzu domowego (ok. 20%). Z tego powodu alergia na nie bywa zjawiskiem dość częstym. Warunki domowe sprzyjają rozwojowi grzybów zwłaszcza w miejscach wilgotnych i ciepłych, niezbyt przewiewnych. Całą rzecz dodatkowo komplikuje fakt, że poszczególne alergeny grzybów wykazują się podobną budową, przez co dana osoba może wykazywać uczulenie na ich kilka różnych rodzajów.

Objawy alergii

Alergia na pleśnie i grzyby może nasilać się przede wszystkim późnym latem i jesienią. Wiąże się to ze zwiększoną ilością zarodników grzybów we wdychanym przez nas powietrzu. Taka alergia będzie się zatem wiązała głównie z układem oddechowym, choć objawy mogą objąć także skórę czy układ pokarmowy.

Do najczęstszych symptomów alergii zalicza się:

  • nieżyt i obrzęk błony śluzowej nosa,
  • astmę oskrzelową,
  • świąd,
  • kichanie,
  • duszności,
  • atopowe zapalenie skóry czy pokrzywkę.

Testy i sposoby leczenia

Każdy, kto podejrzewa u siebie alergię na grzyby i pleśnie, może wykonać stosowne testy z krwi. Jedno pobranie pozwala przetestować krew na obecność od 2 do nawet 54 alergenów – jest to możliwe dlatego, że współczesne testy zgrupowane są najczęściej w tzw. panele. Badanie można wykonać w laboratoriach w całym kraju, Jego koszt to ok. 100 – 150 zł.

Jak jednak radzić sobie z taką alergią? W lżejszych przypadkach zaleca się po prostu łagodzenie bieżących objawów, ponieważ nie istnieje lek ukierunkowany wyłącznie na leczenie alergii na grzyby i pleśnie. Lekarze zalecają najczęściej kortykosteroidy donosowe, dostępne w łatwych w użyciu sprayach. Jeśli jednak dolegliwość przybiera bardziej niepokojący wymiar, przepisuje się także leki doustne. Ich działanie polega na blokowaniu histaminy, która produkowana jest przez organizm przy zetknięciu z alergenem.

Kolejna metoda walki z alergią to stosowanie swoistej immunoterapii: wstrzykiwanie podskórne alergenu powodującego alergię, w dawkach stopniowo wzrastających. Taki zabieg stymuluje wytwarzanie przeciwciał, które blokują lub zmniejszają wydzielanie histaminy. Wprawdzie nie eliminuje to automatycznie alergii, jednak łagodzi występowanie objawów aż do punktu, w którym można już powiedzieć, że doszło do wyleczenia. Alergia jesienią nie musi się zatem okazać problemem nawracającym.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz