Hobby i podróże

Towarzyskie gry planszowe i karciane, których nie może zabraknąć w Twoim domu

towarzyskie gry planszowe
Napisany przez dawkawiedzy

Gry planszowe to świetna rozrywka w każdym wieku. Uwielbiają ją dzieci, ale również zyskują rosnącą popularność wśród dorosłych, którzy stają się wręcz maniakami planszówek. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z grami planszowymi i szukasz takich tytułów, które sprawdzą się w gronie rodziny czy znajomych, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Oto fajne gry planszowe, które warto wziąć pod uwagę.

Gnaj do celu w PRL-u

Jeśli znana jest Ci gra Monopoly lub Eurobiznes, to ta planszówka z pewnością przypadnie Ci do gustu. Walka o zwycięstwo w realiach PRL-u to spora dawka śmiechu, a także zupełnie nieoczekiwanych zwrotów akcji. Myślisz, że już wygrywasz, aż tu nagle przeciwnik całkowicie pokrzyżuje Ci plany. Gra przeznaczona jest dla osób powyżej 8 roku życia, ale nie da sie ukryć, że najlepiej bawią się przy niej dorośli.

 

Dixit

To z kolei gra, która będzie doskonałym tłem każdej imprezy domowej. Dixit to gra skojarzeń, która wymaga od graczy skupienia oraz wyobraźni. Wszystko rozgrywa się wokół odgadnięcia karty bajarza, który podaje nam tylko jedną wskazówkę, będącą skojarzeniem z obrazkiem na danej karcie. Gra Dixit dostępna jest w wersji podstawowej, ale można do niej dokupić kolejne dodatki z nowymi kartami. 

 

Dobble

 

Myślisz, że masz refleks? Ta gra szybko to zweryfikuje. Dobble to doskonała gra na każdą imprezę, dostarcza mnóstwa emocji i ekscytacji, a wygrywa ten, kto jest nie tylko spostrzegawczy, ale również szybki. Gra polega na tym, że gracze muszą jak najszybciej dopasować swoją kartę kojarząc jeden z wielu obrazków z takim samym na karcie wyrzuconej na stół. Należy przy tym wypowiedzieć nazwę sumbolu i rzucić swoją kartę na stos. Wbrew pozorom nie jest to takie proste zadanie, gdyż pod wpływem stresu nagle nie potrafimy znaleźć żanego skojarzenia! 

 

Taboo

Choć trudno nazwać ją planszówką, gdyż nie posiada klasycznej planszy, to nie może jej zabaknąć w naszym zestawieniu. Taboo to prawdziwy hit, który rozkręci każdą imprezę. Gra polega na tym, że gracze podzieleni na dwie drużyny muszą zgadnąć hasło, na ktore drogą skojarzeń próbuje nas doprowadzić jeden z naszego teamu. Na kartach gry znajdują się jednak słowa, których gracz ten nie może użyć do wytłumaczenia danego pojęcia, czyli tzw. słowa tabu. Jeden z przeciwników stojąc za nim sprawdza, czy ten pilnuje tej zasady i w sytuacji, gdy zakazane słowo zostanie wypowiedziane, drużyna zgadująca traci punkt. 

 

5 sekund

To gra, w którą możemy grać zarówno w gronie rodzinnym, z dziećmi od 8 roku życia, jak i z dorosłymi przyjaciółmi. Zasady gry są proste: każdy z graczy losuje kartę i w ciągu 5 sekund musi udzielić 3 poprawnych odpowiedzi. Utrudnieniem jest rozkojarzający widok spirali, po której szybko przetaczają się kulki symbolizujące upływanie 5 sekund. Gra dostarcza mnóstwa atrakcji i sporej dawki adrenaliny. Okazuje się, że pod presją czasu odpowiedź na proste pytania stają się niezwykle trudne. A te wcale nie wymagają posiadania specjalistycznej wiedzy, gdyż większość z nich to pytania dotyczące codziennego życia, na które każdy bez problemu powinien odpowiedzieć, chyba, że ma na to tylko 5 sekund!

5 gier, 5 różnych światów, a w każdym tyle emocji! Mamy nadzieję, że nasze propozycje przypadną Wam do gustu i Wy również zakochacie się w planszówkach, które staną się Waszym ulubiony sposobem na spędzanie wolnego czasu.

 

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz