Hobby i podróże

Wybieramy zwierzę domowe dla dziecka

zwierzę dla dziecka
Napisany przez dawkawiedzy

Spełnieniem marzeń niemalże każdego malucha jest posiadanie własnego zwierzątka. Dzieci najczęściej proszą lub wymuszają na rodzicach zakup piesków, kotków, chomików czy też cieszących się dużą popularnością świnek morskich. Chociaż posiadanie zwierzęcia wpłynie na dziecko pozytywnie, to nie każdy pupil będzie odpowiedni. Zobacz, jak przygotować dziecko na zwierzątko

Zwierzątko dla dziecka – dlaczego warto?

Posiadanie w domu zwierzęcia przyniesie dziecku różnorodne korzyści. Najważniejszą z nich jest pozytywy wpływ na psychikę młodego człowieka. Odpowiednie zwierze, przy prawidłowym nadzorze rodziców pomoże rozwinąć u dziecka tak pożądane cechy jak:

  • opiekuńczość,
  • cierpliwość,
  • systematyczność,
  • wytrwałość w działaniach,
  • odpowiedzialność,
  • empatia.

Uzyskanie każdej z tych cech będzie miało ogromny wpływ na dalszy rozwój dziecka. Posiadanie domowego zwierzęcia to również wsparcie dziecka w sferze emocjonalnej. Poprzez opiekę nad zwierzęciem dziecko będzie miało nową możliwość na poznanie takich emocji, jak miłość, współczucie, zrozumienie oraz co to znaczy poświęcać swój czas na rzecz innych. Mimo to, zanim zdecydujemy się na to,jakie zwierzę dla dziecka wybrać ,powinniśmy dokładnie przeanalizować możliwości oraz wiążące się z tym problemy.


Zwierzęta dla dzieci – jak zastanowić się nad wyborem?

Pamiętajmy, że wybór odpowiedniego zwierzęcia nie może być podyktowany dziecięcym kaprysem. Zwierzę jest czującą istotą, która wymaga należytej opieki. Decydując się na nie musimy liczyć się z koniecznością zadbania o jego potrzeby przez wiele lat. Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, jest przeprowadzenie rozmowy z dzieckiem. Nasza pociecha musi być świadoma, z jakimi konsekwencjami wiąże się posiadanie dziecka.

Najczęściej maluchy pragną zwierzątka do przytulania i głaskania jak pieski, kotki i króliki. W praktyce z czasem zwierzęta wyrastają i przestają być atrakcyjne dla dziecka. Dlatego też powinniśmy dokładnie przeanalizować, jakie są potrzeby konkretnego zwierzęcia, jak je pielęgnować oraz na jakie koszta powinniśmy się przygotować, tak abyśmy mogli je wypełnić, gdy dziecko nie będzie chciało więcej tego zrobić.

Pies i kot to dobry wybór?

Najczęściej zastanawiając się nad tym, jakie zwierzę do domu dla dziecka będzie najlepszym wyborem, w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę psy. Powszechnie uważa się, że psy są najlepszym przyjacielem człowieka, tak więc psiak powinien być najlepszym towarzyszem dla naszego dziecka. Należy pamiętać, że pies przywiąże się emocjonalnie do swojego właściciela w krótkim czasie i może nie być w stanie samodzielnie funkcjonować.

Jeżeli zdecydujemy się na psa, który znudzi się dziecku,  musimy liczyć się z tym, że to my jako opiekunowie dziecka, przejmiemy obowiązki nad zwierzęciem. Jeśli nie jesteśmy na to gotowi, pies nie będzie dobrym rozwiązaniem. Decyzja o wzięciu do domu psa dla dziecka musi być poprzedzona pewnym sprawdzianem naszego malca. Warto przygotowywać go na to, co może go czekać, gdy zwierzę pojawi się w domu, na przykład wczesne wstawanie, aby wyprowadzić pieska na poranny spacer. Możemy przećwiczyć to w praktyce i przez określony czas budzić dziecko o poranku, nawet w weekend i prosić go o wykonanie jakieś czynności. Jeśli maluch zacznie grymasić, a w konsekwencji nie będzie chciał wstać, będzie to dla nas sygnał, że nie jest gotowy na odpowiednią opiekę nad psem.

pies

Z kolei wzięcie kota dla dziecka to, wbrew pozorom, wcale nie łatwiejsza decyzja.   O ile młody kotek lubi się łazić i bawić, to już  dorosły kot pragnie spokoju, własnej przestrzeni, której nikt nie będzie naruszał. Przebywając z dzieckiem i będąc ciągle dotykanym zwierzę będzie mocno sfrustrowane. Zaletą posiadania kota jest mniejsza ilość obowiązków. Nie musimy bowiem kota wyprowadzać na spacer, o ile nauczymy go załatwiania swoich potrzeb do kuwety. Kot nie jest tak otwarty na zabawę, naukę komend, jak pies, dlatego dziecko może szybko rozczarować się zwierzakiem i w konsekwencji stracić zapał do opieki nad nim.

W Twoim domu niebawem pojawi się pies? Koniecznie sprawdź: sklep z akcesoriami dla psów

Alternatywne rozwiązania

Jeśli nasze dziecko bardzo pragnie mieć zwierzę, a my nie jesteśmy przekonani o tym, czy podoła obowiązkom z tym związanym, zecydujmy się na mniej wymagające zwierzę, jak na przykład żółw. Pielęgnacja żółwia nie jest skomplikowania, dziecko nie musi poświęcać mu dużej uwagi. Zwierzak będzie doskonałym wyborem, jeżeli pragniemy nauczyć naszą pociechę odpowiedzialności.

Alternatywnym wyborem może być ciesząca się dużą popularnością świnka morska. Ten niewielki gryzoń jest świetnym kandydatem na zwierze domowe między innymi ze względu na swoje niewielkie rozmiary, spokojny charakter (świnka nie gryzie) oraz długowieczność. Innym dużym atutem świnek jest futerko, które bardzo rzadko uczula. Z tego względu świnka sprawdzi się dobrze nawet dla 4 latka cierpiącego z powodu alergii.

Niezależnie od tego, jakie zwierzę do domu dla dziecka wybierzemy, powinniśmy dowiedzieć się jak najwięcej o jego trybie życia, rozmnażaniu, koniecznych do zapewniania warunkach oraz czynnościach pielęgnacyjnych. Zwierzęta dla dzieci to wspaniały pomysł, o ile będziemy w stanie zapewnić im należytą opiekę.


O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz