Dom i wnętrze

Zakup mieszkania: rynek wtórny czy pierwotny?

Napisany przez dawkawiedzy

Obecnie rynek nieruchomości w Polsce jest bardzo zróżnicowany i oferuje duże pole manewru dla nabywających. Mamy do wyboru szeroki wachlarz mieszkań zarówno z rynku pierwotnego, ciągle zyskującego na popularności, oraz z rynku wtórnego, tańszego, ale nie mniej atrakcyjnego. Którego wyboru dokonać by był on słuszny? Jaką decyzję podjąć by mieszkanie służyło nam długo? Oto kilka faktów, które mogą być pomocne przy dokonywaniu wyboru.

Czas na wagę złota – zaleta zakupu mieszkania z rynku wtórnego

Jeżeli zależy nam na szybkiej transakcji i jak najszybszym wprowadzeniu się do nowo nabytego mieszkania zdecydowanie powinniśmy się zdecydować na kupno mieszkania z rynku wtórnego. Jeżeli znajdziemy mieszkanie, które nie będzie od nas wymagało większego nakładu pracy w zakresie przystosowania pomieszczeń do naszych potrzeb wystarczy zrobić przelew staremu właścicielowi, podpisać umowę kupna sprzedaży i praktycznie w ciągu tygodnia możemy zamieszkać w nowym lokalu. Jeżeli nie posiadamy gotówki, na kredyt hipoteczny z banku przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego możemy czekać zaledwie miesiąc, czego zdecydowanie nie można powiedzieć o rynku pierwotnym. Aby otrzymać kredyt na mieszkanie od dewelopera musimy okazać w banku akt własności, na który czekać możemy nawet kilka miesięcy od wprowadzenia! Szczęśliwcy, którzy posiadali wystarczająco wysoki wkład własny.




Nowe rozwiązania mieszkaniowe

Współczesne mieszkania często kojarzą się z większym wyborem, wyższą jakością wykonania oraz wysokiej jakości materiałami czy technologiami, których deweloperzy sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat nawet nie znali. Windy, przestronne tarasy, podziemne parkingi, równe ściany, przestronne klatki schodowe i monitoring w starszym budownictwie są rzadkością. W rynku pierwotnym są normą, którą inwestor musi spełnić, aby znaleźć klientów.

Niestety te wszystkie udogodnienia mogą okazać się złudne. Jeżeli inwestycja została źle wykończona lub użyto słabych materiałów zdarzać mogą się ciągłe usterki uprzykrzające codzienne funkcjonowanie oraz związane z ponoszeniem dodatkowych kosztów napraw. W rynku wtórnym możemy takich wpadek uniknąć, jeżeli przeprowadzimy wcześniej gruntowny wywiad zarówno z właścicielem jak i sąsiadami. Tu natomiast będziemy musieli się liczyć z funduszem remontowym, który już po kilku latach mieszkania z pewnością zostanie wykorzystany na odświeżenie całego lokalu.

Lokalizacja

Jeżeli lokalizacja będzie jednym z naszych kluczowych kryteriów i zależeć nam będzie na znalezieniu mieszkania blisko centrum rynek wtórny może okazać się tą właściwą decyzją. Nowe mieszkania deweloperskie w centrum miast są rzadkością, a jeżeli powstaje taka inwestycja często jej ceny przewyższają zasoby portfela przeciętnego klienta. Nie musimy jednak żałować. Czasami mieszkania w odnowionych kamienicach z cegły mają duszę i historię, której brakuje domom z pustaków.

Najlepsze rozwiązanie

Najlepszą opcją pasującą większości klientom są mieszkania pochodzące z rynku wtórnego, ale na tyle młode, że przypominają rynek pierwotny. Czasami zdarzają się ‘perełki’, które ktoś kupił z myślą o inwestycji lub dla swojego dziecka, ale nikt tam nigdy nie zamieszkał. Wtedy takie mieszkanie nie nosi śladów użytkowania i będąc na rynku wtórnym postrzegane jest w kryteriach rynku pierwotnego.




O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz