Zdrowie i uroda

Zgrabne ciało to sprawne stawy

Napisany przez dawkawiedzy

Stawy to najważniejszy element naszego układu ruchu, a jednocześnie ze względu na swoją skomplikowaną budowę oraz pełnione funkcje, to właśnie one najczęściej ulegają uszkodzeniom. Mylne jest powszechne przekonanie, że problemy ze stawami dotyczą w głównej mierze osób starszych. Ten problem staje się utrapieniem coraz młodszych osób.

Problemy ze stawami

Bóle stawów dotykają coraz młodszych i mówi się już wręcz o chorobie cywilizacyjnej spowodowanej siedzącym trybem życia i niewłaściwymi nawykami.

Coraz częstszą bolączką dzisiejszego społeczeństwa jest powszechnie występująca nadwaga i otyłość, kolejnym problemem jest brak ruchu lub wręcz przeciwnie, zbyt duży wysiłek fizyczny obciążający układ ruchowy. Wszystko to może nasilać problemy ze stawami.
Jak dbać o stawy

Warto więc przemyśleć swoją codzienną dietę i dostosować ją do potrzeb organizmu i indywidualnego trybu życia. Dbając o sylwetkę należy też pamiętać o aktywności fizycznej. Ważne aby wybierać ćwiczenia i aktywności bezpieczne dla stawów, np. bieganie po parku. Doskonale wpływa ono na sylwetkę i ogólną kondycję organizmu, pomagając zachować prawidłową wagę.

Aby uniknąć nadmiernemu obciążaniu stawów, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • dostosuj trening do własnych możliwości kondycyjnych stopniowo zwiększając jego długość i intensywność;
  • słuchaj swojego ciała  – ból może sygnalizować nadwyrężenie mięśni czy stawów;
  • pamiętaj, że długotrwałe i nadmierne obciążanie stawów przyspiesza ich niszczenie i może powodować choroby stawów;
  • ćwicz regularnie –  aktywność fizyczna chroni stawy dzięki wzmacnianiu mięśni wokół nich;
  • włącz do codziennej diety jej suplementy zawierające kolagen, których stosowanie wspomaga mobilność stawów, wspiera procesy wzmacniające i odbudowujące stawy.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz