Zdrowie i uroda

Jak się bezpiecznie opalać

bezpieczne opalanie
Napisany przez dawkawiedzy

Nadchodzące lato to czas, w którym większość z nas korzysta z uroków pięknej pogody. Niestety, sporo osób dość nierozważnie podchodzi do tematu kontaktu skóry z promieniami UV. Skutkiem tego może być szereg nieprzyjemnych i groźnych dolegliwości, jak choćby poparzenie słoneczne. Warto więc zrobić wszystko, by opalenie było bezpieczne dla zdrowia, a przy okazji dawało efekt w postaci ładnego kolorytu skóry.

Zabezpiecz skórę

Bez wątpienia podstawową kwestią, o której absolutnie nie można zapomnieć, jest odpowiednia ochrona skóry przed słońcem. Pomocne są w tym celu różnego rodzaju preparaty kosmetyczne, dostępne w każdej drogerii, najczęściej w postaci kremów czy balsamów z filtrem UVA i UVB. Wiele z tych produktów ma właściwości wodoodporne i posiada w składzie beta karoten, czyli element, który przyspieszy nieco opalanie i nada skórze pięknego, brązowo-złocistego odcienia.



Przy pierwszych kontaktach ze słońcem najlepiej zastosować środek z filtrem o wyższej wartości, np. SPF 30. Zminimalizuje to ryzyko wystąpienia oparzeń, czerniaka (czyli nowotworu złośliwego), a ponadto wpłynie korzystniej na kondycję skóry, jej jędrność, szybkość starzenia czy powstawania zmarszczek. Bezpieczna opalenizna to sprawa nadrzędna podczas wyjść na zewnątrz w ciepłe, słoneczne dni.

Zachowaj umiar

Użycie kremu z filtrem to niewątpliwa konieczność przy opalaniu, jednak warto zachować również umiar odnośnie czasu przebywania na słońcu, szczególnie w środku letniego dnia, gdy promienie są najsilniejsze. Dobrym rozwiązaniem jest również robienie przerw i schodzenie na kilka minut do cienia, by ochłodzić organizm i dać skórze odetchnąć. Nie można też zapomnieć o stałym nawadnianiu. Podczas wyjątkowo wysokich temperatur (powyżej 30-35ºC) najlepiej całkowicie ograniczyć kontakt z promieniami UV. Poparzenie słoneczne przejawiające się silnymi zaczerwieniami, pęcherzami, pieczeniem i bólem, a nawet utratą przytomności to zdecydowanie nic przyjemnego. Pamiętajmy także, że brak jakiegokolwiek nakrycia głowy grozi udarem cieplnym i wizytą na pogotowiu.

Nawilżaj skórę

Sporym błędem wielu osób jest bagatelizowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry już po opalaniu. Użycie przeznaczonych do tego balsamów doskonale ją nawilży, przez co nowy, piękny kolor zdecydowanie dłużej się na niej utrzyma. Wiele osób chętnie stosuje w tym celu zwykłą oliwę. Świetnie sprawdzają się również żele chłodzące z aloesem. Dają dużą ulgę i ukojenie rozpalonej skórze, łagodząc wszelkie podrażnienia i zapobiegając przy tym nadmiernemu wysuszeniu wskutek długiego kontaktu ze słońcem.

 

Bezpieczne opalanie to:

  • stosowanie kremów z filtrem UVA i UVB przed i podczas opalania,
  • unikanie opalania w godzinach między 11:00 a 15:00,
  • nawadnianie organizmu,
  • unikanie wielogodzinnego, ciągłego spędzania czasu na słońcu,
  • nawilżanie skóry.

 

 



O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz