Marketing i biznes

Jak rozpocząć przygodę z inwestowaniem?

Napisany przez dawkawiedzy

Dzień po dniu zarówno telewizja, prasa, radio i Internet bombardują nas takimi pojęciami jak piramida finansowa, defraudacja czy słynne już Amber Gold. Czyhające zewsząd niebezpieczeństwo paraliżuje, jak więc chronić swój kapitał, by nie stracić? Najlepszym wyjściem wydaje się być inwestowanie swoich dóbr. A mądrego inwestowania, tak jak wszystkiego w życiu, można się nauczyć.

Inwestowanie to proces oparty na odkładaniu przez inwestorów części środków finansowych oraz zamienianiu ich na inwestycje. Jednym słowem, pozbywamy się pewnych dóbr, aby czerpać z nich korzyści w przyszłości.

Polacy dopiero raczkują w kwestii inwestowania. W stosunku do krajów zachodnich, na razie uczymy się jak gospodarować swoimi finansami, wpływać na inflację i tym samym zwiększać swój dochód. Tymczasem zarządzanie swoimi oszczędnościami pozwala wprowadzać pieniądze w ruch i pomnażać je. A jak osiągnąć wyniki, jakich oczekujemy od swoich oszczędności?

Zalety inwestowania

Niepewność przyszłości – praca do późnych lat życia i niskie emerytury, skłaniają do zatroszczenia się o swoje pieniądze już dziś. Finansowe zabezpieczenie pozwoli na komfortowe życie w przyszłości dla Ciebie i Twojej rodziny.

Inflacja w rozumieniu Marka Belki jest procesem ogólnego wzrostu poziomu cen. W czasie inflacji spada cena nabywcza pieniądza, a jego posiadacze płacą w pewien sposób podatek od jego posiadania. Poniższy przykład zobrazuje dlaczego odkładanie pieniędzy w tak zwaną „skarpetę” jest mniej opłacalne od inwestowania bądź lokowania pieniędzy na kontach oszczędnościowych.




Wyobraź sobie, że masz 10zł, za które możesz kupić 10 batonów, każdy w cenie 1zł. Nie kupujesz ich, tylko odkładasz pieniądze w szufladzie. Tymczasem inflacja pracuje. Mija pięć lat, spada wartość pieniądza i rosną ceny towarów. Za swoje 10zł możesz kupić teraz co najwyżej 9 batonów, każdy za 1,11zł. Cena batonów wzrosła o 11gr lub odprowadziliśmy dodatkowe 11gr podatku od zakupionych batonów.

Można to przyrównać do sytuacji, kiedy swoje oszczędności chowasz w bezpiecznym sejfie znajdującym się na ścianie tuż za obrazem cenionego malarza. W czasie inflacji, Twoje pieniądze stracą swoją wartość, obraz natomiast nie – sam w sobie posiada bowiem realną wartość.

Walka z inflacją

Wybór kont oszczędnościowych, których oprocentowanie przewyższa wysokość inflacji, wydaje się być najlepszym i zarazem najprostszym sposobem przeciwdziałania spadkowi wartości pieniądza. Deutsche Bank PBC wraz ze swoim kontem db Konto Oszczędnościowe 24h, z 6% oprocentowaniem przy kapitalizacji jednodniowej wiedzie aktualnie prym w ofercie kont oszczędnościowych.

Warto także przyjrzeć się lokatom bankowym. Ich bogata oferta pozwala wybrać najbardziej opłacalną formę oszczędzania pieniędzy. Warto jednak pamiętać o tzw. podatku Belki, czyli 19% podatku od zarobionych odsetek.

 

Najlepszy moment na rozpoczęcie przygody z inwestowaniem

Nie zwlekaj, zacznij już dziś. Bez względu na to, w jakim jesteś wieku, zacznij inwestować już teraz. Nie odkładaj tego na później. Nie zakładaj, że w następnym roku będziesz dysponował większą ilością środków. Z czasem wzrosną Twoje wydatki i potrzeby. Po studiach zaczniesz zbierać na samochód i stracisz zniżki na komunikację miejską, a kiedy założysz rodzinę, swoje wydatki poświęcisz na dziecko. Inwestowanie nie jest kosztowne, wystarczy kilka złotych dziennie. Istnieją fundusze inwestycyjne, które pozwalają na pomnażanie kapitału przy miesięcznej składce 150zł. Nie zwlekaj.

Zobacz również: aktualny ranking pożyczek online

Poradnik inwestora – jak zacząć inwestować

Każdy przyszły inwestor musi najpierw stworzyć sobie scenariusz – co chce osiągnąć, a potem – jakimi sposobami ma zamiar dojść do celu.

Możemy wyróżnić różne typy inwestycji – krótko-, średnio- i długoterminowe. Dobrą opcją jest start z wariantem o największym bezpieczeństwie, lecz stosunkowo najmniejszym zysku – długoterminowym, który obejmuje obligacje skarbu państwa, polisy inwestycyjne i sztabki lokacyjne ze składką regularną.




Inwestycyjne średnioterminowe, czyli polisy inwestycyjne ze składką jednorazową, lokaty strukturyzowane, Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych oraz alkohole inwestycyjne (wino, whisky), kruszców (złoto, diamenty) jak również nieruchomości, ziemi i sztuki to kolejny etap inwestycji, jaki możesz rozpocząć, mając już pewną wiedzę w tym zakresie.

Dla wtajemniczonych inwestorów zalecane jest inwestowanie krótkoterminowe, na przykład na Giełdzie Papierów Wartościowych, w Forex, Fundusze Indeksowe, obligacje korporacyjne czy też debiuty giełdowe, gdzie zarówno zysk jak i ryzyko są duże.

 

Sposób na urozmaicenie inwestycji – dywersyfikacja portfela inwestycyjnego

By chronić swój kapitał inwestycyjny, warto jest stosować dywersyfikację portfela inwestycyjnego, która pozwala minimalizować straty z jednej inwestycji zyskami z pozostałych. Jak to działa? Jesteś inwestorem z pewną wiedzą i doświadczeniem, a na swoim koncie masz spory kapitał, ważne jest więc byś ulokował swoje pieniądze w różnego rodzaju inwestycjach. Obrazując sytuację, posiadanie udziału w kilku funduszach daje możliwość udziału we wzrostach kilku rynków lub też inwestując w różne akcje nie musisz obawiać się sporych strat, jeśli posiadasz w swoim portfelu bezpieczne papiery wartościowe.

 

Mądrze planuj swoje inwestycje

Efektowne inwestowanie to mądre inwestowanie. Warto trzymać się reguły inwestowania maksymalnie 50% swoich wolnych środków. Jak to wygląda w praktyce? Wyobraź sobie, że masz 1000zł wolnych środków i chcesz ulokować tą kwotę w 5-letnim funduszu ze składką regularną.  Jakie rozwiązanie będzie najlepsze w Twojej sytuacji? Proponuję, byś wykorzystał 50% posiadanej kwoty, czyli 500zł. Połowę tych pieniędzy wpłacaj na fundusz, natomiast drugą połowę przelewaj np. na konto oszczędnościowe.

Takie rozwiązanie sprawdzi się, jeśli – zupełnie hipotetycznie – po kilku latach stracisz pracę, a twoje wolne środki zmaleją. Na koncie oszczędnościowym będziesz miał odłożone składki, które pozwolą pokryć zobowiązania do końca trwania inwestycji.

 

Strategia kluczem do sukcesu

Obecne czasy nie gwarantują nikomu bezpiecznej przyszłości finansowej. O swoje kolejne dni warto jest więc zatroszczyć się już dziś. Inwestowanie to jeden ze sposobów wzięcia losu w swoje ręce oraz możliwość zapewnienia komfortowego i dostatniego życia sobie i swojej rodzinie. Jako że inwestowanie wiąże się z pewnym ryzykiem, dobrze jest mieć świadomość, że różne strategie inwestowania w różny sposób chronią kapitał, a także inaczej pracują na nasze zyski. Być może na początku swojej przygody z inwestowaniem, powinieneś lokować swoje pieniądze na funduszach inwestycyjnych. Analitycy zajmujący się funduszami, od lat opracowują strategie maksymalizujące zyski. Dobrze jest również zasięgać porad ekspertów – ekonomistów, bankierów i doradców finansowych. Także w Internecie znaleźć można wiele przydatnych informacji, które może wykorzystać początkujący inwestor.

 




O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz