Marketing i biznes

Jak skutecznie oszczędzać pieniądze?

oszczędności
Napisany przez dawkawiedzy

W świecie finansów łatwo jest zagubić się między kolorowymi sloganami przygotowanymi przez banki. Lokaty, akcje, konta oszczędnościowe… Każda z ofert reklamowana jest jako skuteczna i najbardziej rentowna. Którą najlepiej wybrać? Która zapewni nam największy zysk? Odpowiedzi na te pytania postaram się udzielić w tym tekście.

Mnogość produktów bankowych umożliwiających skuteczne oszczędzanie na pierwszy rzut oka może przerażać swoim ogromem. Gdy jednak przyjrzymy się im wszystkim na spokojnie zobaczymy, że nie jest to tak trudne, jak pierwotnie mogłoby się wydawać. Co więcej, każdy z nich może być najlepszy: wszystko zależy od tego, kto chce odkładać pieniądze, na jak długi okres czasu oraz jakie ryzyko jest w stanie zaakceptować. Analizując wszystkie te czynniki jesteśmy w stanie wybrać ofertę skrojoną idealnie na nasze wymagania i możliwości. Spośród jakich propozycji możemy wybierać?



Konto oszczędnościowe

 

Oferta ta nie przynosi może najwyższych zysków, jednak jest niezwykle elastyczna. Oprocentowanie konta rośnie wraz z ilością zgromadzonych na nim pieniędzy. Nie jest wymagana minimalna kwota niezbędna do otworzenia rachunku, zaś oszczędności można regularnie wypłacać, przy czym należy pamiętać, że wiąże się to z kilkuzłotową prowizją.

Niektóre banki umożliwiają np. jedno bezpłatne podjęcie środków z rachunku. Konto oszczędnościowe jest bardzo wygodne, ponieważ w zdecydowanej większości przypadków możliwe jest obsługiwanie go przez aplikację bankowości elektronicznej. Oferta ta przeznaczona jest dla tych, którzy nie mają określonego celu, a jedynie chcą regularnie odkładać małe kwoty. Czas nie gra tutaj roli: rachunki te są zazwyczaj bezterminowe, zaś zysk, mimo że niewielki, jest pewny.

 

Lokaty

 

Lokaty dzielą się na wiele różnych podtypów, jednak co do zasady charakteryzują je te same cechy. Są to umowy zawierane między bankiem, a klientem na czas określony. W prostszych słowach, jest to pożyczka, którą zaciąga bank u zwykłego człowieka i którą zobowiązuje się spłacić w określonym czasie wraz z odsetkami.

Oprocentowanie lokat, podobnie jak kont oszczędnościowych uzależnione jest od wpłaconych środków: im więcej wpłacimy, tym więcej procent zyskamy. Często wymagana jest minimalna kwota, która oscyluje w okolicy 1000 zł, zaś czas na jaki zawierany jest umowy liczony jest w miesiącach: dostępne są oferty już na 30 dni, jednak nie oferują one atrakcyjnego oprocentowania.

Zakładając lokatę należy liczyć się z tym, że nasze środki są zamrożone i nie możemy z nich korzystać: zerwanie umowy wiąże się z ustaloną na wstępie karą. Oferta ta przeznaczona jest dla osób które chcą oszczędzać pieniądze i są w stanie pozwolić sobie na zamrożenie środków. Osiągane zyski nie są powalające, jednak zysk jest gwarantowany.

 

Obligacje

 

Obligacje to papiery wartościowe emitowane przez firmę lub państwo, które mają za zadanie zdobyć środki na nowe inwestycje lub bieżące funkcjonowanie. W przeciwieństwie do akcji obligacje nie dają właścicielowi prawa o decydowaniu o przyszłości podmiotu emitującego: jest to jedynie papier wartościowy, który po określonym czasie może zostać wymieniony na gotówkę.

Oprocentowanie obligacji waha się w zależności od wiarygodności emitenta i jest ściśle powiązany z bezpieczeństwem inwestycji. Zakup papierów wartościowych wyemitowanych przez np. rząd Niemiec gwarantuje praktycznie pewny zysk, jednak jego oprocentowanie nie będzie zbyt duże. Inaczej sprawa ma się w przypadku przedsiębiorstwa, które potrzebuje środków na bieżącą działalność: oprocentowanie będzie bardzo wysokie, jednak istnieje ryzyko, że swoich pieniędzy nie odzyskamy.

Obligacje skierowane są dla osób, które są skłonne posiadane przez siebie środki ulokować na okres kilku lat. Jest to długotrwała inwestycja, która z pewnością przyniesie wymierne korzyści. Należy jednak pamiętać, że w przypadku chęci szybkiego zysku obligacje nie okażą się zbyt opłacalne.

Sprawdź również: aktualny ranking pożyczek online

Gra na giełdzie

 

To najbardziej ryzykowny sposób oszczędzania, przy czym wszystko zależy również od kondycji firmy, w którą inwestujemy swoje pieniądze. Na warszawskiej giełdzie dostępnych jest kilka podmiotów, które mogą być określone jako stabilne giganty. Oferują one stosunkowo bezpieczny zysk, jednak jego wysokość nie jest oszałamiająca.

Inaczej rzecz ma się w przypadku przedsiębiorstw, które dopiero wchodzą na rynek: na ich akcjach można zarobić sporo pieniędzy, jednak należy się liczyć z możliwością, że nie odniosą one sukcesu, a my stracimy nasze środki. Gra na giełdzie, co do zasady przeznaczona jest dla tych, którzy lubią ryzyko i liczą na wysoki zysk w krótkim czasie. Jeżeli zdecydujemy się handlować akcjami należy jednak mieć się na baczności: jest to bardzo uzależniające i grozi nie tylko stratą oszczędności, ale i całego życiowego dobytku.

 

A co, jeśli nic do mnie nie trafia?

 

Jeżeli żaden z wyżej wymienionych produktów finansowych nie przypadł nam do gustu możemy spróbować połączyć kilka z nich. Wiele instytucji oferuje tzw. fundusze mieszane, które część środków inwestują w pewne obligacje, zaś resztę w ryzykowną grę na giełdzie. Wydaje się to być optymalny kompromis między osiągnięciem maksymalnego zysku, a zminimalizowaniem ryzyka straty.



O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

1 komentarz

Zostaw komentarz