Motoryzacja

Eko-driving, czyli jak obniżyć wydatki na paliwo?

eco driving
Napisany przez dawkawiedzy

Wielu z nas słyszało o pojęciu eco-driving, czyli tak zwanej eko-jazdy. Niestety niewiele osób jednak wie, na czym dokładnie taka jazda polega i jaki jest jej cel. Otóż eko-jazda to nic innego, jak sposób oszczędzania na zużyciu paliwa w samochodzie. Jak się okazuje, stosując się do kilku zasad ekonomicznej jazdy istnieje szansa na zmniejszenie wydatków na paliwo od 5% do nawet 25%.

Moda na ekologiczną jazdę

Od dobrych kilku lat zauważalny jest rosnący trend w oszczędzaniu. Jako powód tego zjawiska można wskazać przede wszystkim fakt, że normy emisji spalin zostały dosyć mocno zaostrzone. W związku z powyższym zmuszono tym samym producentów do tego, aby dostosowali silniki w taki sposób, by były one ekonomiczne i ekologiczne.

Poza odgórnymi wymogami, coraz więcej osób po prostu dąży do tego, aby zacząć oszczędzać. Jak wiadomo samochód jest jednym z generatorów większych kosztów, które jego posiadacz jest zobowiązany ponosić, dlatego tak wiele osób szuka sposobu na to, jak obniżyć koszty jazdy samochodem bez konieczności rezygnowania z niej.

W związku z powyższym nie zdziwi nikogo fakt, że jeśli jest popyt to pojawia się również podaż. Dlatego też idąc tym tokiem rozumowania powstał pomysł na organizację szkoleń z eco-drivingu, czyli ekologicznej tudzież ekonomicznej jazdy samochodem.

Zasady eco-drivingu

1. Podstawową zasadą ekonomicznej jazdy, jest ruszanie samochodem zaraz po uruchomieniu silnika. Dzięki takiej praktyce nie tracimy paliwa na oczekiwanie, aż samochód nagrzeje się stojąc bezczynnie.

2. Hamowanie silnikiem polega na tym, aby zbliżając się do miejsca, które wymaga od nas zatrzymania się, redukować prędkość naszego pojazdu poprzez operowanie skrzynią biegów. Oprócz tego, że nie zużyjemy nawet kropli paliwa, to oszczędzimy również nasze hamulce.

3. Wyłączanie silnika przed postojem, który trwa dłużej niż kilkanaście sekund.

4. Dostosowywanie działań do warunków w jakich się znajdujemy również pozwala zmniejszyć wydatki na paliwo. Jeżeli widzimy z daleka sygnalizację świetlną, a na niej widniejące światło czerwone, to zacznijmy powoli niwelować prędkość, aby nie hamować z piskiem opon tuż przed nią. Jest to wyżej wspomniane hamowanie silnikiem.

5. Podczas ruszania samochodem warto przyspieszać wciskając gaz do 75%, aż do momentu osiągnięcia przez nas zamierzonej prędkości.

6. Kontrola ciśnienia w oponach jest niezwykle istotna, ponieważ jego niedostateczna ilość przyczynia się do zwiększenia oporu toczenia, a tym samym i zużycia paliwa.

7. Warto unikać zbędnego obciążania samochodu dodatkowymi przedmiotami. Wpływa to również na zwiększenie ilości spalanego paliwa.

8. Nie zapominajmy o tym, aby po powrocie z wakacji pozbyć się zbędnych przedmiotów, jak choćby boks na jego dachu.

9. Klimatyzacja powinna być włączana tylko w sytuacji, kiedy jest to naprawdę konieczne.

10. Pamiętać należy o tym, aby jeździć zawsze na najwyższym możliwym biegu oczywiście dostosowanym do prędkości, którą w danym momencie osiągnęliśmy. Dzięki temu unikniemy nadmiernego zużycia paliwa.

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem doportfela.pl

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz