Sprzedaż samochodu nie należy do prostych czynności. Duża konkurencja oraz możliwość szybkiego porównania cen w sieci sprawiają, że znalezienie klienta może sprawiać wiele trudności i zająć mnóstwo czasu. Z drugiej strony solidnie podejście do sprawy i przygotowanie oferty może zaowocować sprzedażą auta po korzystnej cenie. Jakie są różnice pomiędzy sprzedażą pojazdu osobie prywatnej, a skorzystaniem z usług profesjonalnego skupu aut? Postaramy się to wyjaśnić w poniższym artykule.

Samodzielne przygotowanie oferty – duży wysiłek, ale też większy zysk

Jeżeli zamierzamy osobiście szukać nabywcy dla naszego auta, musimy pamiętać, że wszystkie obowiązki związane ze sprzedażą będą spoczywały na naszych barkach. Dotyczy to nie tylko przygotowania oferty, ale również obsługi niezbędnych dokumentów. Z jednej strony zapewnia nam to pełną swobodę podczas ustalania ceny i sposobu reklamowania, z drugiej natomiast wymaga poświęcenia wolnego czasu, a także pewnej sumy pieniędzy na promocję oraz odświeżenie auta. Nierzadko dochodzi do tego również stres, niepewność oraz nieprzyjemne sytuacje. Może się to jednak opłacić, gdyż zadbany i atrakcyjny wóz ma większe szanse na znalezienie nabywcy, który zapłaci ustaloną przez nas cenę.

Aby jednak zapewnić sobie większą szansę na znalezienie klienta, musimy rzetelnie ocenić stan samochodu, jego potencjalną cenę oraz wydatki, jakie będązwiązały się z przygotowaniem do sprzedaży. Obejmować może to zarówno profesjonalną wycenę, koszt części zamiennych, a także promocję ogłoszenia w sieci – niezależnie od jakości oferty, jeżeli nie dotrze ona do szerokiego grona potencjalnych klientów, na propozycje kupna możemy czekać miesiącami. Podczas sprzedaży samodzielnej trzeba również wziąć pod uwagę czas, jaki musimy poświęcić na spotkania z klientami. Zainteresowane ofertą osoby z pewnością będą chciały zabrać auto na jazdę próbną i dokładnie sprawdzić jego stan techniczny. Czasami wiąże się to z oględzinami u mechanika w warsztacie, przez co kosztuje nas to sporo czasu. Wybór na rynku aut używanych jest ogromny i z tego względu ludzie są bardzo wybredni oraz podejrzliwi. Nie jest więc łatwo sprzedać starszy samochód, z dłuższą historią.

Sprzedaż w skupie – szybko i sprawnie

Skorzystanie z oferty firmy skupującej samochody stanowi w dużej mierze przeciwieństwo samodzielnej sprzedaży auta. Przedstawiciel skupu dokonuje oględzin samochodu, przedstawia ofertę, a w razie jej przyjęcia wypłaca gotówkę sprzedającemu. Prócz sprawnej i szybkiej obsługi klienta, firma zajmuje się również obsługą niezbędnych formalności i dokumentów, co znacznie skraca czas potrzebny do sprzedaży auta. Takie firmy jak skup aut Zgierz Autozmieniarka zapewniają oględziny i odbiór samochodu we wskazanym miejscu oraz transport na lawecie, jeśli mamy do czynienia z pojazdem niezdolnym do jazdy. Nabywają nie tylko sprawne auta, ale również samochody uszkodzone czy powypadkowe – marka oraz rocznik w zasadzie nie mają znaczenia. Jedyną wadą tego rozwiązania jest zwykle niższa cena, jednakże należy wziąć pod uwagę, że nie każdy samochód jest na tyle atrakcyjny, aby gwarantował sprzedaż za interesującą nas kwotę. Co więcej, niższą cenę sprzedaży rekompensuje oszczędność czasu i nerwów.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz