nietrzymanie moczuUtrata kontroli nad pęcherzem, określana mianem nietrzymania moczu (NTM), to przypadłość, na którą cierpi wiele osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Choć najczęściej występuje u osób starszych, na ryzyko jej rozwoju narażeni są również ludzie młodzi. Przyczyn jej występowania jest wiele. Bez względu jednak na ich rodzaj cechą wspólną każdego przypadku jest bardzo silny dyskomfort osoby zmagającej się ze skutkami NTM. Ciągły lęk i poczucie wstydu to tylko niektóre konsekwencje utraty kontroli nad pęcherzem, które często rzutują na całe życie pacjenta. Czy istnieje skuteczny sposób, aby je ograniczyć i przywrócić radość z życia tym, którzy na co dzień borykają się z problemem nietrzymania moczu?

 

Czym jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to inaczej utrata kontroli nad pęcherzem. Oznacza to, że do jego opróżnienia może dojść w każdej sytuacji, bez świadomości pacjenta. Nie zawsze ilość oddawanego w ten sposób moczu jest znaczna, choć zdarza się, że odpowiada objętości niemal całego pęcherza. Zazwyczaj jest to jednak zaledwie kilka kropel moczu. Ten rodzaj NTM określa się jako kropelkowe nietrzymanie moczu.

Nawet pomimo stosunkowo niewielkiej ilości mimowolnie oddawanego moczu, osoby zmagające się z tą dolegliwością przez cały czas narażone są na stres będący wynikiem lęku przed przeciekaniem. Z tego powodu wiele z nich mocno ogranicza swoje aktywności. U niektórych obawy te są na tyle duże, że niejako zmuszają ich do izolacji i wycofania się z życia społecznego. Nietrzymanie moczu jest też źródłem wstydu, przez który pacjenci często nie korzystają z pomocy lekarza, borykając się z tym problemem w samotności przez długie lata.

Przyczyny nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu jest następstwem osłabienia siły mięśni dna miednicy, które regulują zaciskanie cewki moczowej. Dochodzi do niego na skutek działania różnorakich czynników. Wśród nich wymienia się między innymi naturalne procesy starzenia organizmu (stąd tak duża liczba seniorów z NTM), wytężony wysiłek fizyczny, interwencje chirurgiczne dotyczące okolic podbrzusza. U kobiet to także przebyta ciąża, poród i zmiany hormonalne w okresie menopauzy. U mężczyzn zaś przerost gruczołu krokowego (tzw. prostata) oraz andropauza.

Przejściowa utrata kontroli nad pęcherzem może też być wynikiem stanu zapalnego pęcherza lub innych zaburzeń w obrębie funkcjonowania układu moczowego, skutkiem ubocznym zażywania niektórych leków oraz etapem procesu rekonwalescencji po operacjach chirurgicznych. Aby wskazać jednoznaczną przyczynę odpowiedzialną za wystąpienie utraty kontroli nad pęcherzem, potrzebna jest diagnoza lekarska.

Skutki nietrzymania moczu

Zdecydowana większość konsekwencji nietrzymania moczu dotyczy sfery psychicznej i pogorszenia samopoczucia chorego. Do następstw o charakterze fizycznym z całą pewnością należą podrażnienia skórne wywołane kontaktem skóry z moczem. Jeśli jest on długotrwały, zmiany skórne powstałe w jego wyniku mogą być rozległe i bardzo bolesne. Ponadto jeżeli nietrzymanie moczu ma charakter przewlekły, ich skuteczne wyeliminowanie może okazać się bardzo trudne. Dlatego najlepiej zapobiegać ich powstawaniu, stosując chłonne produkty do higieny intymnej przeznaczone dla osób z NTM.

Warto wybierać te, które zostały wykonane z materiałów przyjaznych dla skóry i umożliwiających swobodny przepływ powietrza, których bezpieczeństwo stosowania potwierdzają stosowne atesty. Podczas ich wyboru należy skupić się na właściwym dopasowaniu rozmiaru konkretnego produktu. Za małe produkty, a przez to zbyt blisko przylegające do skóry pacjenta, mogą nie tylko ograniczać swobodę ruchów, ale także sprzyjać podrażnieniom skóry.

Sposoby na nietrzymanie moczu

Najskuteczniejszym sposobem walki z nietrzymaniem moczu i jego konsekwencjami bez wątpienia jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Niezbędna do tego celu jest konsultacja lekarska i właściwa diagnoza. Jak w przypadku większości chorób i schorzeń im szybciej podjęta, tym okazuje się bardziej skuteczna. Niestety dla wielu osób nietrzymanie moczu wciąż jest wstydliwym problemem, do którego nie chcą przyznać się nawet przed lekarzem. To duży błąd, gdyż odpowiednio wcześnie podjęte działania mogą zahamować proces rozwoju dolegliwości i tym samym poprawić komfort życia.

Aby na co dzień poprawić swoje samopoczucie, warto zadbać o higienę intymną, stosując wspomniane wcześniej artykuły chłonne. Tego rodzaju produkty dostępne są w różnej formie (wkładki, bielizna chłonna, pieluchomajtki) i w różnym stopniu chłonności, co umożliwia dokonanie wyboru najbardziej adekwatnego do własnych potrzeb.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz