Hobby i podróże

Wycieczki po Polsce – Polska na weekend

podróże
Napisany przez dawkawiedzy

Chcecie poznać ciekawe miejsca w Polsce, ale nie możecie wykorzystać urlopu na wycieczki objazdowe? Nie ma problemu – nawet w okolicach Waszych domów na pewno kryją się niezwykłe atrakcje turystyczne. Poznajcie nasze pomysły na wyjazd na weekend.

 

Wycieczki weekendowe to idealny sposób na wakacje w Polsce. Niezależnie od tego, gdzie mieszkacie, w każdym województwie znajdziecie miejsca warte odwiedzenia. Niektóre z propozycji, o których możecie przeczytać poniżej, są wyjątkowe nie tylko na skalę kraju, ale i całej Europy! Chcecie zobaczyć cuda natury, czy też wolicie zabytkowe budynki? Interesują Was pałace i zamki w Polsce, czy może bardziej podobają się Wam stare ogrody i kościoły? Nasze propozycje zadowolą wszystkich.

 

Ze względu na fakt, że obecnie mamy lato, a w tym czasie zazwyczaj mierzymy się z wysokimi temperaturami, szczególnie skupimy się na miejscach położonych nad wodą – mamy na myśli polskie wybrzeże i Mazury. Ale bez obaw – nasz przewodnik przedstawiający atrakcje polskich województw jest dla każdego!

 

Atrakcje turystyczne województwa zachodniopomorskiego

 

Naszą wirtualną podróż rozpoczynamy na Pomorzu Zachodnim. Większość z nas kojarzy ten rejon z wypoczynkiem na plaży, w miejscowościach takich jak Świnoujście, Pobierowo i Kamień Pomorski. Nie da się ukryć – bliskość morza to jeden największych atutów turystycznych tych okolic. Nie zapominajmy jednak, że wypoczynek warto wzbogacić także o wycieczki objazdowe – nie tylko do Szczecina.

Miejscem, które nie powinno umknąć naszej uwadze, jest wyspa Wolin i utworzony na niej Woliński Park Narodowy. Możemy tam podziwiać wyjątkowe wybrzeże klifowe – tamtejsze klify mają nawet 80 metrów wysokości. Wolin powinien zainteresować także pasjonatów przyrody – zobaczymy tam orły bieliki, jak również zagrodę z żubrami. Na wyspie znajduje się również zrekonstruowana wczesnośredniowieczna osada, w której w wakacje organizowany jest festiwal Słowian i Wikingów – prawdziwa gratka dla zainteresowanych historią.

Niedaleko od wyspy Wolin położona jest miejscowość Trzęsacz. Jej główną atrakcją są ruiny kościoła wybudowanego na brzegu morza. Grunt, na którym stoi świątynia, ulegał stopniowej erozji ze względu na czynniki atmosferyczne, przez co kolejne fragmenty budynku zapadały się. Obecnie nabrzeże zostało wzmocnione, tak aby pozostała ściana kościoła mogła jak najdłużej cieszyć oko turystów.

W okolicy możemy też podziwiać most zwodzony w Dziwnowie – obowiązkowy punkt dla wszystkich zafascynowanych techniką. Na pewno zainteresuje ich także miejscowy Park Miniatur i Kolejek – zobaczymy tam na przykład modele wielu polskich latarni morskich.

 

Wyjazd na weekend do województwa pomorskiego

 

Pozostając nad morzem, przesuwamy się na wschód – w stronę Pomorza Gdańskiego. Zwiedzanie tych okolic warto zacząć w Trójmieście, aby poznać bogatą historię Gdańska, zobaczyć port w Gdyni i zaznać sprzyjającej wypoczynkowi atmosfery Sopotu. Przepiękne zabytki gdańskiej ulicy Długiej, modernistyczna architektura Gdyni i sopockie molo to wręcz obowiązkowe punkty każdej wycieczki do stolicy Pomorza.

Wiedzę o losach tego regionu zdobędziemy także dzięki wizycie w Malborku. To właśnie tam mieści się jeden z najbardziej znanych zamków krzyżackich w naszym kraju – magnes na wszystkich, których fascynują zamki w Polsce. Krzyżacy pozostawili w mieście wiele innych zabytków – Malbork jest zatem doskonałym miejscem na wyjazd na weekend.

Będąc na Pomorzu, nie można jednak zapomnieć o atrakcjach, które oferuje nam Bałtyk. Zatoka Pucka i Półwysep Helski to idealne propozycje na krótkie wakacje. Fanów sportów wodnych na pewno ucieszy fakt, że zatoka stanowi doskonałe miejsce do uprawiania wind- i kitesurfingu. Jednak również dla tych, którzy nie przepadają za aktywnością fizyczną, znajdzie się tu coś ciekawego. We Władysławowie możemy przejść się Aleją Gwiazd z odciskami dłoni sławnych Polaków. W Jastarni, a dokładnie w Juracie, obejrzymy międzywojenne wille, a w Kuźnicy – najwęższym odcinku półwyspu – w kilka chwil przejdziemy znad zatoki nad morze. Zwolennicy imprez do rana na pewno odnajdą się w Chałupach. Z kolei fokarium na samym krańcu półwyspu – dokładnie w miejscowości Hel – zainteresuje wszystkich, którzy choć odrobinę lubią zwierzęta.

 

Warmia i Mazury na weekend

 

Wielu Polakom, gdy mowa o jeziorach, na myśl przychodzą Mazury. Nic dziwnego – to właśnie tam znajdują się największe polskie jeziora. Od lat rejony te przyciągają fanów żeglowania, kajakarstwa i innych sportów wodnych. Historia Mazur i Warmii jest jednak na tyle rozbudowana, że oprócz szaleństw na wodzie warto poświęcić trochę czasu na poznanie lokalnych zabytków.

Jednym z najciekawszych w tym regionie dzieł myśli technicznej – wyjątkowym wręcz na skalę światową – jest Kanał Elbląski. Licząca około 150 kilometrów przeprawa łączy Zalew Wiślany z Jeziorem Drwęckim. Jej wyjątkowość polega na tym, że przepływające nią statki część drogi przebywają… na szynach, a urządzenia wyciągowe napędzane są kołami wodnymi.

Przesuwając się na wschód, trafiamy prosto na mazurskie jeziora. Ich okolice pełne są poniemieckich zabytków – także z okresu wojennego. Niewątpliwą atrakcją jest zatem Wilczy Szaniec, który swego czasu stanowił główną siedzibę Adolfa Hitlera. Jeden z najlepiej zachowanych kompleksów nazistowskich bunkrów znajdziemy z kolei w Mamerkach – szczególne wrażenie robi na turystach bunkier, którego ściany mają 7 metrów grubości.

Jeszcze dalej na wschód, w okolicy wsi Stańczyki, możemy podziwiać dwa zabytkowe wiadukty kolejowe. Są to jedne z najwyższych mostów w Polsce, które swoim wyglądem przypominają rzymskie akwedukty, a ich rozmiary powodują, że entuzjaści sportów ekstremalnych wykorzystują je do skoków na bungee.

 

Polska na weekend – województwa wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, mazowieckie i świętokrzyskie

 

Centralna Polska również może zapewnić turystom masę atrakcji. Wiele z miejsc, które przedstawimy, stanowi istotne świadectwo historii naszego kraju – co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę znaczenie regionu dla rozwoju państwa polskiego.

W województwie kujawsko-pomorskim czeka na nas wspaniała okazja, aby na własne oczy zobaczyć rekonstrukcję osady, w jakiej mieszkali dawni Słowianie – mówimy tu o grodzie w Biskupinie. Co jakiś czas organizowane są tam także festyny, podczas których możemy poczuć się jak w rzeczywistej wiosce z tamtego okresu. Okolice Biskupina zapewniają też rozrywkę dla pasjonatów techniki – na trasie Biskupin – Wenecja – Żnin możemy przejechać się zabytkową kolejką wąskotorową, a w samej Wenecji odwiedzić Muzeum Kolei Wąskotorowej.

W Wielkopolsce przede wszystkim warto odwiedzić Gniezno – pierwszą polską stolicę. Kto z nas nie słyszał o Drzwiach Gnieźnieńskich, upamiętniających życie świętego Wojciecha? Województwo wielkopolskie to jednak również młodsze zabytki, niekoniecznie związane z religią. Warto zatem pojechać do pałacu w Rogalinie, zamku w Kórniku i w Gołuchowie oraz do dworu w Grzybnie. Zwolennicy wypoczynku na łonie natury z kolei koniecznie powinni wybrać się do Doliny Baryczy.

Województwo łódzkie daje możliwość poznania Polski w dwóch wydaniach – tradycyjnym ludowym oraz przemysłowym. Pierwszą „twarz” Polski zobaczymy w Łowiczu – centrum bardzo charakterystycznej kultury ludowej, jednej z najlepiej znanych odmian polskiego folkloru. Przemysłową Polskę reprezentują z kolei liczne zabytki w samej Łodzi – spośród których jedne z najbardziej znanych przykładów to pałac Izraela Poznańskiego i dawny kompleks fabryczny stanowiący jego własność (obecnie zamieniony w centrum handlowe Manufaktura).

Na Mazowszu ciekawym celem podróży mogą być dwie miejscowości – Góra Kalwaria oraz Modlin. Pierwsze miasto szczyci się wieloma zabytkami po zamieszkujących je dawniej Żydach, drugie z nich przyciągać może zabytkową twierdzą. Dla osób, które przepadają za naturą, ważne będzie także najbliższe otoczenie Modlina – tuż za Wisłą znajduje się Puszcza Kampinoska.

Województwo świętokrzyskie, oprócz kieleckiej starówki i zalewu w miejscowości Sielpia, ma turystom jeszcze wiele do zaoferowania. Ruiny XVII-wiecznej rezydencji pałacowej Krzyżtopór, która była największym pałacem Europy do czasu powstania Wersalu, zapierają dech w piersiach. Fani serialu „Ojciec Mateusz” powinni z kolei wybrać się do Sandomierza, aby samodzielnie doświadczyć magicznej atmosfery tego pełnego zabytków miasta.

 

Wycieczki weekendowe w województwie lubuskim, dolnośląskim i opolskim

 

Lubuskie, znajdujące się na pograniczu polsko-niemieckim, skrywa w sobie wiele miejsc wartych poznania – również takich, które stanowią zapis historii zachodnich Słowian. My przede wszystkim zachęcamy jednak do odwiedzenia Parku Mużakowskiego – największego parku w stylu angielskim w Polsce, który w 2004 roku, jako 12 obiekt na terenie naszego kraju, trafił na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dolny Śląsk to skarbnica niezliczonych atrakcji turystycznych, będących często wynikiem burzliwej historii tego regionu. Wiele ciekawych miejsc znajduje się na południu województwa, w górach Sudetach. Możemy tam zobaczyć wyjątkowy, piękny Zamek Książ – rezydencję księżnej Daisy. Zamek został zajęty przez wojska niemieckie podczas II wojny światowej, a w jego podziemiach powstały tunele, które połączono z siecią podziemnych dróg poprowadzonych przez cały masyw górski w ramach kompleksu „Riese”. Niektóre z nich udostępnione są do zwiedzania – warto zobaczyć je na własne oczy!

Opolszczyzna z kolei przyciąga turystów „opolską Wenecją” – fragmentem przepływającej przez miasto Odry, gdzie budynki umieszczone są niemalże w rzece – oraz wieloma zamkami, znajdującymi się, między innymi, w Mosznej, Niemodlinie, Brzegu, Strzelcach i Paczkowie.

 

Ciekawe miejsca w Polsce południowej i wschodniej – województwa śląskie, małopolskie, podlaskie, lubelskie i podkarpackie

 

Wielu Polaków kojarzy Górny Śląsk tylko z węglem i kopalniami, pomijając zupełnie jego bogatą kulturę. Celem wycieczki weekendowej na Śląsk może być częstochowska Jasna Góra – jedno z najważniejszych miejsc na religijnej mapie Polski. Dość odmiennym punktem docelowym jest z kolei browar w Żywcu. Wspaniałą trasę podróży mogą również wyznaczyć górnośląskie zamki i pałace, jak na przykład te położone w Ogrodzieńcu, Pszczynie (w którym także rezydowała księżna Daisy) i Bobolicach.

Bobolice znajdują się w regionie nazywanym Jurą Krakowsko-Częstochowską – i w ten sposób przenosimy się do atrakcji, które oferuje nam Małopolska. Wspomniana Jura Krakowsko-Częstochowska stanowi gratkę dla wszystkich zwolenników aktywnego wypoczynku, zapewniając doskonałe przestrzenie między innymi do wspinaczki skałkowej i jazdy na quadach. W okolicach mieszczą się także inne atrakcje – zamek w Pieskowej Skale, na terenie którego kręcono niektóre sceny serialu „Janosik”, oraz Pustynia Błędowska – największy naturalny obszar pustynny w Polsce.

Sąsiednie województwo podkarpackie to miejsce, w którym znajduje się wiele majątków dawnej polskiej szlachty, na przykład w Łańcucie i w Krasiczynie. O wielokulturowej historii tych okolic świadczyć mogą z kolei zabytki Przemyśla – położonego niemalże na granicy polsko-ukraińskiej. Wyjątkową wartość przyrodniczą ma oczywiście Bieszczadzki Park Narodowy – idealne na długie wędrówki w przepięknej naturze.

Kierując się na północ, trafimy na Lubelszczyznę. Także tu odnajdziemy mnóstwo szlacheckich posiadłości, jak na przykład Pałac Czartoryskich w Puławach. Zapierające dech w piersiach widoki zapewni nam Kazimierz Dolny, pełna zabytków miejscowość nad Wisłą. Wszystkich estetów ucieszy także spacer po Starym Mieście w Zamościu – unikalnym, renesansowym projekcie urbanistycznym, który również trafił na Listę UNESCO.

Naszą podróż kończymy na Podlasiu. Województwo podlaskie może poszczycić się wspaniałą Puszczą Białowieską, jedynym rezerwatem na świecie, w którym na wolności żyje żubr europejski. Białowieski Park Narodowy to jednak nie jedyny punkt wart uwagi w tym województwie. Wyjazd na weekend warto spędzić także w Białymstoku, aby lepiej poznać jego wielokulturową, bogatą historię. Z kolei na północy województwa, na Suwalszczyźnie, możemy podziwiać piękno Jeziora Hańcza – najgłębszego akwenu w Polsce. Amatorzy rozwiązań technicznych powinni zobaczyć również Kanał Augustowski.

Ciekawe miejsca w Polsce można by wymieniać bez końca. Powyższe zestawienie to jedynie część atrakcji, które czekają na turystów w różnych zakątkach kraju – propozycje te mają stanowić zachętę do dalszego, samodzielnego odkrywania naszej ojczyzny. Udanych, fascynujących wakacji!

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz