Motoryzacja

5 najbardziej kosztownych napraw w Twoim aucie

naprawa auta
Napisany przez dawkawiedzy

Samochód należy regularnie serwisować i bardzo dbać, aby służył nam wiele lat. Wiąże się to oczywiście z kosztami, które trzeba ponieść i nie chodzi tylko o wydatki związane z zakupem paliwa. Jeśli chcemy odpowiednio zadbać o nasz pojazd, musimy pamiętać przede wszystkim o regularnej wymianie oleju, czyli co najmniej raz w roku i nie rzadziej niż co 15 tysięcy kilometrów. Bardzo ważna jest także wymiana rozrządu, bez względu na to, czy silnik jest wyposażony w pasek czy łańcuch. Koszt jego wymiany wraz z robocizną zaczyna się od 1000 złotych i może sięgać nawet kilkunastu. Wszystko zależy od tego, jaki pojazd posiadamy i gdzie będziemy wykonywać naszą usługę serwisową. Jakie jeszcze kosztowne naprawy mogą nas zaskoczyć w naszym aucie?

Duże koszty wiążą się z Dieslem

W dzisiejszych czasach obsługa samochodu z silnikiem Diesla jest bardziej kosztowna od benzynowego. Wśród najbardziej kosztownych napraw należy wymienić wymianę:

  • koła dwumasowego,
  • wtryskiwaczy,
  • skrzyni biegów,
  • pierścieni,
  • uszczelki pod głowicą.

Gdy te elementy są uszkodzone w naszym aucie, musimy liczyć się z ogromnymi wydatkami. Koszt wymiany dwumasy może wynieść nas nawet ponad 5 tysięcy złotych, w  autoryzowanym serwisie nawet do kilkunastu, wszystko zależy od modelu i specyfikacji części.

Jednak zajmijmy się cenami uśrednionymi, czyli załóżmy, że drogie stacje ASO nie wchodzą w grę w naszym przypadku. Nikt przecież nie będzie wydawał grubych tysięcy na naprawę dziesięcioletniego samochodu. Bez względu na to, gdzie wykonamy naprawę, wymiana wtryskiwaczy w Dieslu nie będzie tania i trzeba przygotować co najmniej 1500 złotych.

Skrzynia biegów również jest droga, zwłaszcza automatyczna. Naprawa pierścieni i uszczelki pod głowicą może kosztować grubo ponad tysiąc złotych. Oprócz tego mogą nas zaskoczyć inne naprawy.

Jednak za najbardziej niemiłą niespodziankę uważa się awarię klimatyzacji w upalne dni. Serwis klimatyzacji za naprawę na pewno zażąda kilkaset złotych.

Koniecznie musimy także zadbać o nasze zawieszenie. Wymiana amortyzatorów jest konieczna i kosztowna. Trzeba wymienić wszystkie cztery sztuki, a same części na pewno będą kosztować 1000 złotych.

Nagła awaria wymaga szybkiej reakcji

Nie ma nic gorszego, niż nieprzewidziane wydatki. Niestety wielu z nas mogło doświadczyć awarii swojego samochodu, która wymagała natychmiastowej interwencji. Zepsute hamulce czy sprzęgło, awaria silnika czy skrzyni biegów to sytuacje, które mogą bezpośrednio zagrażać naszemu życiu i jednocześnie uniemożliwiają korzystanie z pojazdu.

Nagła awaria może być więc zaskoczeniem nie tylko dla nas, ale również dla naszego portfela. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią kwotą na pokrycie naprawy, możemy zapytać, czy dany warsztat samochodowy pozwoli nam rozłożyć płatność na raty. Innym rozwiązaniem może być oferta pożyczki przez internet, którą można dostać dosłownie od ręki. Wystarczy złożyć wniosek przez internet, a po pozytywnym rozpatrzeniu pieniądze znajdą się na naszym koncie nawet tego samego dnia. Decydując się na wzięcie takiej pożyczki, pamiętajmy tylko o tym, aby w terminie spłacić zadłużenie. W ten sposób unikniemy dodatkowych kosztów związanych z odsetkami karnymi.

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz