W bankach można spotkać dwie główne grupy oferowanych produktów – kredytowe oraz depozytowe. Kredyt gotówkowy online, hipoteka czy lokata bankowa to pojęcia, o których słyszał już praktycznie każdy. Jednak pojęcie depozytu bankowego nie wszystkim jest do końca znane. A jest to właściwie podstawowy produkt bankowy. 

Czym jest depozyt bankowy?

Depozyt bankowy to kwota pieniędzy, która jest ulokowana na koncie bankowym na określony lub nieokreślony czas. Jeśli termin wypłaty jest oznaczony, to jest to po prostu lokata terminowa. W momencie wcześniejszego wypłacenia środków traci się wypracowane odsetki. Depozytem bankowym nazywa się więc umowę podpisaną między klientem a bankiem, na podstawie której instytucja przechowuje pieniądze interesanta. Depozyt można otworzyć w dowolnym banku i może on występować w formie konta osobistego lub oszczędnościowego bądź jakiejkolwiek lokaty.

Kiedy warto posiadać depozyt bankowy?

Trzymanie oszczędności w przysłowiowej skarpecie nie przynosi żadnych korzyści. Dlatego posiadając wolne środki finansowe warto rozważyć opcję założenia depozytu terminowego. Nie tylko jest to forma zabezpieczenia, ale również okazja do zarabiania. Lokaty oraz konta oszczędnościowe są oprocentowane, wobec czego od wpłaconej kwoty wypracowywane są odsetki. One natomiast wędrują albo na konto bankowe albo zostają dopisane do salda. Jeśli oprocentowanie oferowane przez bank jest stosunkowo wysokie, depozyt bankowy może być fajnym sposobem zarobku bez podejmowania ryzyka.

Jakie istnieją rodzaje depozytów bankowych?

Istnieją dwa podstawowe rodzaje depozytów bankowych – a vista oraz terminowe. Pierwszy z nich to nic innego jak rachunki bieżące, zaś drugi to tak zwane lokaty pieniężne. Depozyty a vista umożliwiają ulokowanie dowolnej kwoty na koncie i dostęp do niej w każdym momencie. Nie trzeba informować instytucji o jakichkolwiek wypłatach czy płatnościach bezgotówkowych. Lokaty terminowe natomiast polegają na zamrożeniu środków na jakiś określony czas. Charakteryzują się one ograniczonym dostępem, a w chwili przedwczesnej wypłaty trzeba liczyć się z utratą przynajmniej części odsetek. Dobrą alternatywą mogą być produkty, które łączą oba rodzaje depozytów, np. konta oszczędnościowe. Nie tylko są one oprocentowane, ale również umożliwiają wypłatę pieniędzy lub powiększenie salda bez utraty odsetek. Istnieją też fizyczne depozyty, które polegają na przechowywaniu cennych rzeczy – biżuterii, dzieł sztuki, papierów wartościowych itd.. Przedmioty są przechowywane w skrytkach, dzięki czemu są chronione przed kradzieżą czy zniszczeniem. 

Na jaki okres można założyć depozyt bankowy?

Decydując się na depozyt terminowy należy zastanowić się, na jak długo chce się go założyć. Trzeba to dobrze przemyśleć, ponieważ nie ma się wówczas możliwości korzystania ze środków. Bardzo często klienci decydują się na depozyty miesięczne. Dzieje się tak dlatego, że mogą sobie zazwyczaj pozwolić na zamrożenie środków na taki okres. Oferta zależy od banku, ale istnieje możliwość na otwarcie lokaty na różny czas – kilka lat, pół roku, kwartał, dwa miesiące a nawet tydzień czy jeden dzień.

 

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz