Każdy właściciel pojazdu, którego masa przekracza 3,5 tony, zobowiązany jest do płacenia podatku od środków transportowych. Jak właściwie rozliczyć taką deklarację i gdzie złożyć dokument? Kogo konkretnie dotyczy ten obowiązek? Sprawdźmy, o czym warto pamiętać przy rozliczaniu. 

Terminowe płacenie wszystkich podatków to obowiązek każdego obywatela. Chociaż większość z nas z pewnością nie przepada za tak zwaną papierkową robotą, to jednak są sprawy, które należy po prostu wypełnić. Jedną z nich jest opłacenie podatku od środków transportowych. Wbrew temu, co może sugerować ta nazwa, deklaracja nie obowiązuje wcale wszystkich posiadaczy pojazdów. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o środki wielkogabarytowe, takie jak ciągniki, czy też autobusy. Dokładniej mówiąc, podatek  od środków transportowych muszą zapłacić w większości przypadków przede wszystkim właściciele pojazdów, których waga przekracza 3,5 tony. Zdarzają się też wyjątki i zwolnienia z opłat. Dowiedzmy się więc, jakie dokładnie pojazdy są opodatkowane oraz w jaki sposób powinna zostać złożona deklaracja dt-1.

Deklaracja DT-1 — co jest przedmiotem opodatkowania?

Zanim dowiemy się, w jaki sposób rozliczyć podatek od środków transportowych, powinniśmy w pierwszej kolejności zapoznać się z tym, jakich właściwie pojazdów on dotyczy. To bardzo ważne, ponieważ taka informacja podatkowa pozwoli nam uzyskać pewność, że rzeczywiście obowiązuje nas deklaracja dt-1. Na szczęście przepisy są w tej kwestii bardzo jasno skonstruowane i nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Opodatkowane są:

  • ciężarówki o masie powyżej 3,5 tony
  • autobusy
  • ciągniki siodłowe i balastowe przeznaczone są do stosowania z naczepą, których łączna masa przekracza 3,5 tony
  • przyczepy i naczepy, które po dołączeniu do pojazdu silnikowego przekraczają masę całkowitą 7 ton.

Warto zaznaczyć, że powyższe zasady nie obowiązują w przypadku podatników rolnych.

Deklaracja DT-1 — dla kogo?

Ujmując to w dużym skrócie, deklaracja DT-1 dotyczy właścicieli środków transportowych, które wymienione zostały powyżej. Warto wspomnieć jednak, że podatek ten obowiązuje zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne. Co więcej, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej także są przyjmowane za właścicieli takich środków transportowych. Taka sytuacja następuje oczywiście jedynie, gdy pojazd zarejestrowany jest na taką jednostkę. Co ciekawe, deklaracja DT-1 obowiązuje także, gdy środek transportowy został powierzony podmiotowi polskiemu przez zagraniczną osobę prawną lub fizyczną. W tym przypadku warunkiem jest jednak, by pojazd zarejestrowany był na terenie Polski.

Bardzo często występuje sytuacja, w której środek transportu będący przedmiotem opodatkowania stanowi własność dwóch lub więcej osób. W takim przypadku deklaracja podatkowa dotyczy wszystkich współwłaścicieli.

Podatek od środków transportowych — jak złożyć i wypełnić deklarację?

Aby rozliczyć podatek od środków transportowych, musimy w pierwszej kolejności wypełnić druk, jakim jest deklaracja DT-1. Odpowiedni wzór formularza znajdziemy w internecie. Wystarczy go wypełnić i dostarczyć do urzędu gminy. Możemy zrobić to osobiście, a także drogą pocztową lub elektroniczną. Następnie należy opłacić podatek. Wszystkie stawki ustalane są co rok przez radę gminy i mogą różnić się w zależności od parametrów pojazdu.

Podatek od środków transportowych należy opłacać co rok do 15 lutego lub do 14 dni od dnia nabycia obowiązku podatkowego. Jeśli chcielibyśmy poznać więcej informacji podatkowych, koniecznie zajrzyjmy na https://przyjazne-deklaracje.pl/podatek-od-srodkow-transportowych/. Znajdziemy tam wiele cennych wskazówek, które pomogą nam właściwie złożyć deklarację.

 

O autorze

dawkawiedzy

Spora dawka wiedzy, porad i inspiracji z dziedziny finansów, rodziny, pracy, kulinariów czy technologii.

Zostaw komentarz